Londýn/Amsterdam - Petrolejářská firma Shell přiznala v nedělním prohlášení, že ropná skvrna způsobená únikem z její těžební plošiny dosahuje kolem 31 kilometrů na délku. Firma únik označuje stále za málo významný.
Z potrubí u jedné z těžebních plošin britsko-nizozemského ropného a plynárenského koncernu Royal Dutch Shell v Severním moři uniklo větší množství ropy už v pátek.
Teprve v neděli poprvé Shell popsal, že na hladině se pohybuje skvrna o délce 31 kilometrů a maximální šířce 4,3 kilometru.
"Vycházíme z toho, že se ropa rozplyne přirozenou cestou působením aktivity vln a nezasáhne žádnou z pláží," stojí v prohlášení firmy.
K objemu uniklé ropy se ale Shell dosud konkrétněji nevyjádřil, označil ho pouze za "relativně bezvýznamný". Tímto postojem vyvolává hněv a kritiku ochránců životního prostředí, kteří žádají přesnější informace.
Netěsnost u skotského pobřeží
Netěsnost byla zjištěna již v pátek na potrubí mezi vrtem a těžební plošinou Gannet Alpha asi 180 kilometrů východně od Aberdeenu na pobřeží Skotska.
Shell vyslal k pátrání po místě úniku dálkově řízenou ponorku a v oblasti je k odstraňování ropné skvrny připravena také loď s příslušným vybavením, situaci na hladině kontroluje z letadla.
Vrt byl údajně uzavřen, aby se dosáhlo snížení tlaku v potrubí na plošině. Shell pozorně situaci sleduje a jeho prioritou je zachování "ekologické bezpečnosti", ujistil mluvčí. Situaci se údajně podařilo dostat pod "kontrolu".
Rok po katastrofě: Prohlédněte si drsné snímky zkázy v Mexickém zálivu:
Společnost se během soboty odmítla vyjádřila ke stavu oprav, což vyvolalo hněv a kritiku ochránců životního prostředí.
Do prací nebyla zapojena regionální skotská vláda, jak uvedla mluvčí ministerstva pro energetiku. Podle skotského premiéra Alexe Salmonda byl únik ropy "do značné míry omezen", ale vláda bere tyto nehody vážně z důvodu velkého významu nádherného podmořského prostoru, který Skotsko obklopuje, prohlásil.
Podle internetových stránek společnosti Shell citovaných agenturou AP má zařízení Gannet kapacitu až 88 tisíc barelů ropy denně.