Spolehlivá, přesná, nástroj k zabíjení. To je AR-15, nejoblíbenější zbraň masových vrahů v USA

Daniel Anýž Daniel Anýž
16. 2. 2018 18:40
Poloautomatická puška AR-15 je civilní verzí vojenského automatu M-16, který byl americkou odpovědí na sovětský kalašnikov. Zároveň je to nejpopulárnější zbraň masových vrahů v USA.
Puška AR-15.
Puška AR-15. | Foto: Reuters

Parkland - Středeční střelba v Parklandu na Floridě, loňský masakr v Las Vegas a útok v kostele v Sutherland Springs. Čtrnáct zastřelených v San Bernardinu v roce 2014. Vražda dvaceti prvňáků a šesti dospělých ve škole v Sandy Hook v Newtownu před Vánoci 2012.

Desítky mrtvých - a jedna zbraň. Poloautomatická puška AR-15, která se stala nejoblíbenější zbraní masových vrahů v USA.

Čtyři z pěti nejtragičtějších "stříleček" americké moderní historie proběhly v posledních šesti letech. A ve všech čtyřech případech útočníci použili pušku AR-15 nebo její obdobu.

"Nejpopulárnější pušku v Americe", jak o ní mluví americká Národní asociace držitelů zbraní (National Rifle Association, NRA). Organizace, která zastupuje zájmy výrobců a majitelů zbraní.

Podle údajů NRA je mezi Američany osm milionů těchto pušek, neoficiální odhad je ještě o dva miliony vyšší. Oblibu AR-15, kterou NRA nazývá "moderní sportovní zbraní", organizace vysvětluje její "spolehlivostí a přesností". Navíc je "adaptabilní", majitel si ji může díky přídavným zařízením přizpůsobit svým potřebám.

A jak inzerují sami prodejci, AR-15 je "relativně lehká a má malý zpětný ráz", což její majitel ocení především při rychlé střelbě.

Podle plukovníka Deana Wilsona, který sloužil jako lékař u amerického námořnictva, "je ale šílené, když ve Spojených státech může přijít civilista do obchodu a koupit si poloautomatickou útočnou pušku, jako je AR-15".

Doktor Wilson, který má za sebou šest tůr v Afghánistánu a Iráku, tím upozorňuje na velmi podstatnou věc, kterou se ovšem v propagačních materiálech NRA lidé nedozvědí.

Dohnat a předehnat kalašnikov

Puška AR-15 je v podstatě válečná zbraň. Jde o civilní verzi americké vojenské pušky M-16, která byla v 60. letech odpovědí na sovětský samopal AK-47 známý jako kalašnikov. Američané ji zařadili do výbavy během války ve Vietnamu, ale první verze byly nespolehlivé a zasekávaly se.

"Většinu z těchto úvodních chyb se ovšem podařilo odstranit a puška si zajistila místo v amerických zbrojnicích," napsal pro list New York Times reportér C. J. Chivers, který sloužil u americké námořní pěchoty.

Někdy od 80. let se podle Chiverse výrobní řada pušek M-16 a AR-15 stala ve světě stejně populární jako kalašnikov a jeho různé modifikace.

Tím, čím byl pro teroristy po celém světě a především na Blízkém východě kalašnikov, tím se pro masové vrahy v USA stala puška AR-15.

Od vojenské M-16 se odlišuje jedině tím, že z ní nelze pálit v automatických dávkách, ale na každý výstřel je potřeba stisknout kohoutek. I tak lze ale z AR-15 střílet velmi rychle. Navíc se při šetření loňského útoku v Las Vegas ukázalo, že pomocí přídavného zařízení (neboli "bump stocku") lze pušce dodat kadenci automatu.

Nástroj k zabíjení

V mnoha dalších charakteristikách se "civilní" AR-15 od vojenské M-16 už nijak neliší. Zásobníky, které standardně mají 30 nábojů, se velmi rychle a jednoduše vyměňují. Navíc se dají pořídit i s trojnásobnou kapacitou.

Střelba je průrazná, kulky z hlavně letí dvojnásobnou rychlostí než například z pistole. A jak ve svém popisu pušky AR-15 doslova uvedly New York Times: "Střely mají takovou sílu, aby prošly lidským tělem a prorazily i stěnu za ním."

"AR-15 není určena k lovu nebo ke sportovní střelbě, ale k zabíjení," uvedl demokratický senátor Bill Nelson z Floridy pár hodin po středeční střelbě v Parklandu pro americkou televizi CNN.

Na své webové stránce pak senátor Nelson vyzval: "Udělejme, co je třeba udělat, a dostaňme tyto zbraně z našich ulic."

Nelson není sám, kdo volá po zpřísnění zákonů, případně i po úplném zákazu zbraní, jako je puška AR-15. Toto téma se v USA v posledních letech vrací po každé střílečce.

Po událostech na základní škole v Sandy Hook o tom v roce 2012 mluvil i tehdejší prezident Barack Obama. Jenže ani tehdy, ani v dalších případech Kongres nakonec nic neudělal.

Pistoli ne, raději pušku

A konkrétně na Floridě si tak devatenáctiletý Nikolas Cruz pořídil AR-15 snadněji, než kdyby si kupoval pistoli. Tu a další ruční zbraně si totiž na Floridě můžete legálně pořídit až od 21 let věku a při koupi platí třídenní čekací doba pro lepší prověření kupce v databázi FBI.

Pušku AR-15 naopak můžete mít už v 18 letech a žádná lhůta neplatí. Když projdete prověřením přímo v prodejně, rovnou si zbraň odnesete.

Podle amerických médií se ale pravděpodobně ani po střelbě v Parklandu nic nezmění. Průzkumy ukazují, že většina Američanů by byla pro přísnější zbraňové zákony. Úplný zákaz prodeje některých druhů zbraní však politici stále vidí jako příliš riskantní.

Podle komentátorů se americký Kongres bojí zkušenosti z roku 1994, kdy prezident Bill Clinton s pomocí demokratických kongresmanů prosadil desetiletý zákaz prodeje "útočných zbraní" - včetně pušky AR-15. Právě tento zákaz byl ale následně jednou z hlavních příčin těžké porážky demokratů ve volbách do Kongresu v listopadu 1994.

Puška AR-15 tak nyní nejspíše zůstane v prodeji.

Mohlo by být ještě hůře

Podle Deana Hazena, majitele obchodu se zbraněmi v městečku Mahomet v Illinois, je důvodem obliby této pušky mezi masovými vrahy i efekt "kopírování". Noví střelci se snaží napodobit ty předešlé. Když jeden použije AR-15, sáhne po ní i další.

"Existují přitom pušky, které jsou ještě silnější a nebezpečnější, ale nepoužívají se tolik," uvedl Hazen pro deník USA Today. "A zaplať bůh, že to nevědí, kdyby je znali, vzali by si ještě mnohem účinnější zbraně."

Video: Viděl jsem těla a všude kolem nich krev. Studenti popsali útok v americké škole

Viděl jsem mrtvá těla a všude kolem nich krev. Studenti popsali útok v americké škole. | Video: Reuters, Asociated Press
 

Právě se děje

Další zprávy