Seychely volí. Může i uprchlý Krejčíř

Martin Novák Martin Novák
29. 7. 2006 0:00
Seychely - Souostroví v Indickém oceánu, pro Čechy známé jako útočiště podnikatele Radovana Krejčíře, žije volbami nového prezidenta.

Země je pověstná především kýčovitě bílými písečnými plážemi a palmami. Idylka uprostřed Indického oceánu láká ročně přes sto tisíc turistů, kteří si mohou dovolit drahou dovolenou.

Barvy ráje začínají trochu blednout 

Stejně tak je se Seychelami spojena pověst daňového ráje, možnost koupit si za 25 tisíc dolarů občanství a také pokusy schválit zákon, který by lidem investujícím na ostrovech přes deset milionů dolarů zaručil ochranu před trestním stíháním.

Dosavadní prezident James Michel na převolebním shromáždění.
Dosavadní prezident James Michel na převolebním shromáždění. | Foto: Reuters

Poslední roky ale pro soustroví nejsou ekonomicky úspěšné. Dlouholetý hospodářský růst je pryč, země se nachází v recesi a má velký zahraniční dluh. To se projevilo v předvolební kampani.

S kritikou hospodářské politiky kandiduje proti dosavadnímu prezidentovi Jamesu Michelovi anglikánský kněz Wavel Ramkalawan.

Očekává se vyrovnaný souboj, podobně jako v roce 2001. Tehdy Michel Ramkalawana porazil 54 ku 46 procentů získaných hlasů.

"Dříve jsme byli zvyklí,  že jsme si mohli téměř kdekoliv na světě měnit naše seychelské rupie. Teď už je nikdo nechce skoro ani na Seychelách," komentoval pád měny v předvolební kampani Ramkalawan.

Foto: Aktuálně.cz

Dosavadní prezident Michel tvrdí, že už v předchozím volebním období přijal řadu reforem (například privatizoval státní podniky), jejichž pozitivní důsledky se teprve projeví.

Ani turistika Seychelám na vybřednutí z krize zatím nestačí. V příjmech do státní pokladny jí patří za rok 2005 s 239 miliony dolary až druhé místo za rybolovem, který ve stejném roce vynesl 290 milionů dolarů.

Většinu z 83 tisíc obyvatel souostroví tvoří míšenci evropských kolonistů a jejich bývalých afrických otroků. Žijí však zde i početné komunity Číňanů a Indů.

Krejčíř může být klidný 

Do osudu Radovana Krejčíře, který si seychelské občanství koupil v roce 1996, volby velmi pravděpodobně nezasáhnou. Zákon, podle něhož Seychely nevydají svého občana ke stíhání do jiné země, patrně žádný z kandidátů nezruší.

Krejčíř sám prohlásil, že je ochoten se do České republiky vrátit. Požaduje ale záruky, že bude vyšetřován na svobodě. 

"Dejte mi garanci vyšetřování na svobodě, určete výši kauce a já se dobrovolně vrátím do České republiky," píše ve své nejnovější knize Radovan Krejčíř - Odhalení.

Po Krejčířově útěku loni v červnu ministr zahraničí Cyril Svoboda hovořil o tom, že by Česká republika mohla vyvinout na Seychely tlak k jeho vydání. Například prostřednictvím Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která by měla možnost odrazovat investory od působení na Seychelách.

Nic z toho však nepomohlo. Seychely ustoupit odmítly s argumentem, že Krejčíř je seychelským občanem a proto nemůže být vydán do zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy