Zahraničí
25. 9. 2018 15:28
V úterý byla zveřejněna rozsáhlá studie o zneužívání dětí kněžími a dalšími církevními činiteli v Německu. Katolická církev se vzápětí omluvila a žádá tisíce obětí o odpuštění. Podobné skandály propukly v posledních dvaceti letech i v jiných státech. Sám papež František čelí obvinění, že Vatikán pomáhal některé církevní hodnostáře obviněné ze zneužívání krýt.
Irsko
Podobný skandál vypukl i v Irsku v roce 2011. Od roku 2002 se tu přihlásilo přes 14 500 lidí, kteří se v mládí stali oběťmi sexuálního zneužívání představiteli církve. Irsko kvůli tomu uzavřelo svoje velvyslanectví ve Vatikánu, které znovu otevřelo až v roce 2014, kdy už po Benediktu XVI. seděl na papežském stolci František. Ten se při své letošní návštěvě země omluvil všem obětem za pochybení vedení církve.
V souvislosti se skandálem vyšly studie, které ukazují, že dnešní Irsko už není tou samou katolickou zemí, jakou bylo dříve. Ještě v roce 1979 byly v Irsku nelegální rozvody i antikoncepce. Ke katolickému vyznání se ještě v 80. letech minulého století hlásilo 93 procent obyvatel. Podle poslední, dva roky staré statistiky se k této víře hlásí už "jen" tři čtvrtiny lidí v zemi.
O změně irské společnosti svědčí i dvě nedávná referenda. Letos Irové schválili legalizaci interrupcí a v roce 2015 se vyslovili pro homosexuální sňatky.