Severokorejská raketa letěla daleko, Kim se cítí silný

Roman Gazdík
6. 4. 2009 14:45
Taepodong-2 urazila polovinu potřebné vzdálenosti k Aljašce
Kim Čong-il
Kim Čong-il | Foto: Reuters

Pchjongjang - Ačkoliv se nedělní test severokorejské balistické střely Taepodong-2 nepovedl zcela podle plánu, může si severokorejský vůdce Kim Čong-il mnout spokojeně ruce. Získal totiž další kartu, se kterou může tvrdě hrát s mezinárodním společenstvím.

Zatím to byl pouze severokorejský jaderný program, nyní má zahraničí v ruce důkaz, že je KLDR schopna vyprodukovat raketu, která uletí tisíce kilometrů.

Doletěla daleko

Pokud bychom přikládali tvrzení Severokorejců váhu, byly by nedělní události nejasné. KLDR tvrdí, že nešlo o test rakety, nýbrž o vypuštění vesmírné družice, která se již nachází na orbitě a vysílá odtud data a oslavné písně k poctě vůdců země.

Západní státy naopak za hlavní důvod odpálení střely považují test samotného raketového systému a upozorňují, že se v každém případě jedná o stejnou raketu, tedy Taepodong-2.

Jihokorejští a američtí úředníci dále tvrdí, že test byl neúspěšný a všechny části vystřelené rakety dopadly do Tichého oceánu a na oběžné dráze není po satelitu ani památka.

Druhý stupeň rakety se však podle těch citovaných deníkem Chosun Ilbo měl do Pacifiku zanořit ve vzdálenosti 3200 kilometrů od odpaliště v Musudan-ri. Urazil tedy dvojnásobnou vzdálenost oproti jakékoliv předchozí severokorejské střele.

Americká karta

O významný posun jde také v porovnání s předchozím testem Taepodong-2, který se uskutečnil v červenci 2006, kdy raketa vybuchla 35 až 40 sekund po startu.

Severokorejský vůdce s vědci, kteří se podíleli na vývoji satelitu Kwangmyongsong-2, který měla raketa vynést
Severokorejský vůdce s vědci, kteří se podíleli na vývoji satelitu Kwangmyongsong-2, který měla raketa vynést | Foto: Reuters

Podle expertů má střela takový dolet, že by mohla teoreticky zasáhnout i Aljašku a v neděli uletěla polovinu potřebná vzdálenosti.

„Vojensky a politicky se nejedná o neúspěch," řekl agentuře AP analytik jihokorejského Institutu pro analýzu obrany (KIDA) Kim Tae-wu. „Severní Korea prokázala, že výrazně navýšila dosah."

Podle něj a dalších expertů se Severokorejci přestávají zajímat o provokace Soulu a Tokia a soustřeďují se na Washington.

„Severní Korea se snaží manipulovat Spojené státy a tlačit je kartou přibližování se k jejich břehům," tvrdí Kim.

Zatím spěme klidně

Nedělní test tak umožňuje Kimovi, aby zaujal tvrdší pozici v šestistranných jednáních mezi KLDR, USA, Jižní Koreou, Japonskem, Čínou a Ruskem o ukončení severokorejského jaderného programu. Pomohla mu v tom i velká pozornost politiků a médií.

„Čím více důležitosti tomuto testu přikládáme, tím větší vliv si budou Severokorejci přisuzovat," citovala agentura Reuters Williama Tobeyho z Belferova centra pro vědu a mezinárodní otázky (BCSIA) na Harvardově univerzitě.

Satelitní snímek odpalovací rampy v Musudan-ri na severovýchodě KLDR, odkud byla vypuštěna raketa Taepodong-2
Satelitní snímek odpalovací rampy v Musudan-ri na severovýchodě KLDR, odkud byla vypuštěna raketa Taepodong-2 | Foto: Reuters

Po zprávách o chatrném Kimově zdraví a nedávných výměnách v severokorejském kabinetu test podpoří také domácí pozici severokorejského vůdce, který stále oficiálně neoznámil jméno svého nástupce.

Podle expertů se však není třeba v nejbližší době raketového programu KLDR zas tak obávat. Pchjongjang není zatím schopen vynést na oběžnou dráhu ani satelit, neřkuli navigovat hlavici, aby se vrátila zpět do atmosféry a tam zasáhla určený cíl.

Odborníci také nevěří, že by byl režim schopen miniaturizovat jadernou zbraň a umístit ji na svou balistickou střelu.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy