Severokorejec dokázal téměř nemožné. Útěk s džípem přes hranici i palbu kolegů přežije a bude mluvit

Martin Novák Martin Novák
22. 11. 2017 13:21
Velitelství mise OSN pro dohled nad příměřím na Korejském poloostrově zveřejnilo video z nedávného útěku severokorejského vojáka přes demilitarizovanou zónu. K jeho bezvládnému tělu se doplazili dva Jihokorejci a zachránili tím několikrát postřelenému zběhovi život.
Dramatické video ukazuje útěk severokorejského dezertéra do Jižní Koreje. | Video: Asociated Press

Soul - Špatná zpráva pro severokorejského totalitního vůdce Kim Čong-una.

Voják jeho Korejské lidové armády nedávný dramatický útěk ze severu na jih přes nejstřeženější hranici světa přežije.

Potvrdili to lékaři z nemocnice v jihokorejském městě Suwon, kam 13. listopadu čtyřiadvacetiletého vojáka KLDR v bezvědomí dopravila americká vojenská helikoptéra.

Muž prodělal dvě operace a jeho první otázka po probuzení byla: Kde to jsem? Ihned se mu dostalo ujištění, že svůj záměr přeběhnout do Jižní Koreje dokázal. Přešel hranici, přestože ho jeho severokorejští kolegové trefili šesti kulkami. Další desítky výstřelů ho naštěstí minuly.

Zběhlý severokorejský voják je v depresi, prošel těžkým psychickým otřesem. Několik dní ještě v jihokorejské nemocnici zůstane na jednotce intenzivní péče.

"Skutečnost není taková jako ve filmech, kde po operaci otevřete oči a hned odcházíte z nemocnice," cituje agentura Jonhap chirurga Leeho Cook-Čonga.

Ten s vojákem, jehož jméno nezveřejnil, mluvil o motivech jeho útěku. "Rozhodl se sám. Doufal v lepší život v Jižní Koreji," uvedl lékař.

Kromě střelných zranění ošetřující tým zjistil, že Severokorejec měl kvůli špatné hygieně v těle velké množství parazitů. Nejdelší měřil 27 centimetrů. Trpí taky tuberkulózou a hepatitidou B.

Přes "hranici smrti" jsou útěky výjimečné

Tisíce Severokorejců prchají každý rok ze země přes čínskou hranici. Útěky přes zaminovanou a ostře střeženou demilitarizovanou zónu s Jižní Koreou jsou ale velmi vzácné. 

Za poslední čtvrtstoletí jde teprve o třetí známý případ. V letech 1998 a 2007 se vojenští zběhové z KLDR dostali na jih bez toho, aby po nich příslušníci vlastní armády stříleli.

Letos 13. listopadu ale jejich následovník takové štěstí neměl. Sám v džípu projížděl směrem k demarkační linii, minul památník bývalého vůdce Kim Ir-Sena a bez zastavení projel kolem posledního stanoviště severokorejských vojáků.

Ti se za ním rozeběhli se zbraněmi. Naneštěstí pro dezertéra ale džíp uvízl v blátě a spadaném listí.

Muž tedy z vozu vyskočil a běžel co nejrychleji ke zdi, za kterou už stáli jihokorejští vojáci. V tomto okamžiku zběha zasáhlo ze spršky střel pět nebo šest kulek. Skácel se k zemi u zdi, ještě na dostřel ze severu.

Dva jihokorejští vojáci se ale pro jeho tělo doplazili a odvlekli ho na zeď. Na ně už se Severokorejci neodvážili střílet.

Zeman: Problém se Severní Koreou by mohlo vyřešit komando, které by zabilo Kima | Video: TV Barrandov

Velitelství mise OSN, dohlížející na příměří, zveřejnilo v úterý několikaminutové video z dramatického útěku severokorejského vojáka. Jasně zachycuje nejprve jízdu džípem a pak střelbu severokorejských vojáků směrem na jih.

Jeden z vojáků KLDR během této akce na několik vteřin a o několik metrů překročil hranici, což je porušení dohody o příměří z roku 1953. Zřejmě si však uvědomil, co udělal, protože se rychle vrátil zpět.

Severokorejské vedení vždy reagovalo na zběhnutí svých vojáků obviněním, že byli uneseni. Videozáznam tentokrát jednoznačně dokazuje opak.

Pro jihokorejskou zpravodajskou službu bude voják důležitým zdrojem zpráv o dění na druhé straně hranice.

Nejde sice o žádného vysoce postaveného důstojníka, ale k demilitarizované zóně totalitní režim v Pchjongjangu pouští jen prověřené lidi, které považuje za spolehlivé.

 

Právě se děje

Další zprávy