Severní Koreji povládne klan Kimů plus vojáci

Václav Viták
21. 12. 2011 17:45
KLDR bude mít poprvé za svou historii přinejmenším načas kolektivní vedení
Foto: Reuters

Peking - Severní Korea bude mít poprvé od svého vzniku po druhé světové válce kolektivní vedení. V jeho čele bude stát teprve osmadvacetiletý "velký následník" Kim Čong-un, nebude ale vládnout sám.

Agentuře Reuters to řekl anonymní zdroj s kontakty v Pchjong-jangu a Pekingu. Zmíněný zdroj odmítá prozradit svou identitu, Reuters však připomíná, že agenturu v minulosti už několikrát správně informoval o budoucím vývoji v KLDR.

V roce 2006 například s předstihem řekl, že Pchjong-jang provede svůj první jaderný test.

Nejdůležitější vojenští představitelé KLDR už slíbili, že budou ke Kim Čong-unovi, nástupci diktátora Kim Čong-ila loajální.

Severokorejské kolektivní vedení mají vedle Kim Čong-una a jeho strýce Čang Song-tcheka tvořit právě představitelé armády.

Pětašedesátiletý Čang Song-tchek je švagrem zesnulého Kim Čong-ila, protože si vzal za ženu jeho mladší sestru Kim Kjong-hi. I ta se bude podílet na kolektivní vládě nad KLDR. Členem neoficiálního mocenského centra by měl být také generál Ri Jong-ho, nejvyšší velitel severokorejské armády.

Nezemřel v jedoucím vlaku

Jihokorejská tajná služba si mezitím láme hlavu, jak je možné, že se o smrti Kim Čong-ila dověděla až z oficiálního prohlášení severokorejské vlády. Ta v pondělí oznámila, že severokorejský diktátor zemřel v sobotu na infarkt při cestě svým opancéřovaným vlakem.

Šéf jihokorejské rozvědky i tamní armáda ale shodně tvrdí: Ze satelitních snímků je patrné, že severokorejský vládní vlak stál v čase údajné Kimovy smrti na nádraží v Pchjong-jangu.

Čang Song-tchek, strýc Kim Čong-una
Čang Song-tchek, strýc Kim Čong-una | Foto: Reuters

Zatím se zdá, že převzetí vlády v Severní Koreji probíhá bez větších problémů. Podle analytiků je to dáno skutečností, že Kim Čong-il svému synovi v posledních letech vytvářel cílevědomě podmínky pro nástup k moci čistkami a odstraňováním funkcionářů, kteří by pro něj mohli znamenat hrozbu.

Podle jihokorejského experta na KLDR Ko Ju-hwana stihl Kim Čong-il sestavit budoucí rodinnou vládní kliku, doplněnou o představitele armády, ještě před svou smrtí.

"Tento relativní klid, který vidíme v posledních několika dnech, ukazuje, že to funguje. Kdyby vše nešlo hladce, byli bychom svědky delší ,vlády mumie', protože režim by předstíral, že Kim Čong-il je stále naživu," řekl Ko agentuře Reuters.

Uznávaný odborník na KLDR Ralph Cossa upozorňuje, že nová vládnoucí skupina zcela logicky táhne za jeden provaz. "Jejich osobní bezpečnost a přežití jsou neoddělitelně svázány s přežitím režimu a Kim Čong-un je manifestací tohoto postoje."

Mladý Kim má také velkou podporu Číny. Peking se obává nestability na své severovýchodní hranici a novou severokorejskou vládní kliku v čele se synem Kim Čong-ila považuje - minimálně prozatím - za nejlepší řešení.

Jedenáct dní smutku

Smutek za bývalého zesnulého diktátora bude trvat jedenáct dní a vyvrcholí 28. prosince, kdy se bude v Pchjong-jangu konat Kim Čong-ilův státní pohřeb.

Balony s protikimovskými letáky
Balony s protikimovskými letáky | Foto: Reuters

Severokorejská oficiální média uvedla, že od pondělí, kdy bylo oznámeno jeho úmrtí, lkalo nad jeho smrtí u různých památníků v Pchjong-jangu na pět milionů lidí. Toto číslo však nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao, kteří údajně věděli , že Kim starší zesnul už v sobotu, se v úterý naposledy poklonili jeho památce na severokorejské ambasádě v Pekingu.

To ukazuje, jak moc si Čína přeje, aby se Severní Korea nepropadla do chaosu a aby si v ní zachovala svůj mimořádný vliv.

V Jižní Koreji vládnou jiné nálady. Jihokorejští aktivisté vypouštějí přes hranice obří balony s desetitisíci letáky, na nichž je například napsáno, že "Kim Čong-il je v pekle".

Na jiném je zase jeho fotografie mezi portréty Muammara Kaddáfího a svrženého egyptského prezidenta Husní Mubaraka.

 

Právě se děje

Další zprávy