Přípravy KLDR na test střely podle slov severokorejských představitelů nejsou vázány na dosavadní dohody v rámci šestistranných jednání o zastavení jaderného programu, při nichž byl od Pchjongjangu zatím získán mlhavý příslib, že se bude zasazovat o mír v oblasti.
Údajně se to týká i závazku KLDR z roku 2002, že bude dodržovat moratorium právě na raketové zkoušky.
Japonská televize NHK uvedla, že Severokorejci stále ještě tankují palivo do rakety, která má být zkušebně odpálena. USA a Japonsko v předchozích dnech varovaly KLDR, že v případě vypuštění střely požádají Radu bezpečnosti OSN, aby na to reagovala.
K varování se později připojila také Austrálie. Ministr zahraničí Alexander Downer uvedl, že odpálení rakety by mělo pro KLDR "vážné následky" a ještě by prohloubilo mezinárodní izolaci této země.
Střely mířící až na Spojené státy
Pokud Severní Korea svoji střelu přece jen odpálí, půjde o první zkoušku nových raket dlouhého doletu. V srpnu 1998 vyzkoušela podobným způsobem Taepodong 1, který směřoval přes Japonsko dále na východ, směr Spojené státy.
"Severní Korea na odpálení rakety pracuje již nějaký čas. Je jasné, že nechce skončit, ale test opravdu provést," prohlásil pro agenturu Reuters úředník americké armády, který si nepřál být jmenován.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- KLDR: Jaderné zbraně jsou vlastní výroby
- KLDR a Norsko?Cesta k jadernému programu
- Jednání o zbraních KLDR se zastavila
Americký ambasador v Jižní Koreji Alexander Vershbow během středeční tiskové konference prohlásil, že Washington "bude považovat celou záležitost za velmi vážnou a bude muset přijmout patřičná opatření. I kdyby šlo jen o provokaci, nesmíme nechat celou věc bez odpovědi."
Také bezpečnostní poradce Bílého domu Stephen Hadley považuje rozhodnutí severokorejské vlády otestovat nové střely dlouhého doletu za "krok špatným směrem".
Rostoucí napětí zasáhlo také sousední Jižní Koreu. Tamní ministr zahraničí Ban Ki Moon se domnívá, že "pokud Sever střelu opravdu vypálí, možná jednání o jaderném programu stejně jako mezi oběma Koreami budou negativně ovlivněna, bez šance na brzké znovuobnovení."
Šestistranné rozhovory ve slepé uličce
Skutečnost, že Severní Korea vlastní jaderné zbraně, ohromila svět v únoru 2005. Bylo to jen dva roky poté, co vláda v Pchjongjangu odstoupila od mezinárodní dohody o nešíření jaderných zbraní.
V listopadu téhož roku zkrachovaly také šestistranné rozhovory o severokorejském jaderném programu mezi Korejci, Spojenými státy, Čínou, Ruskem a Japonskem, které začaly v roce 2003.
Spojené státy se nevzdávají a žádají severokorejskou vládu o znovuobnovení rozhovorů. Velvyslanec Vershbow tak tento týden zopakoval, že Washington k jednání přistoupí, "pokud Severní Korea přistoupí k odzbrojení".
Přestože Severní Korea od roku 1999 dodržuje moratorium na testování střely středního a dlouhého doletu, odpálila jich v uplynulých letech celou řadu. Naposledy se tak stalo v březnu tohoto roku. Zkouška střely Tepodong 2 však ještě nikdy neproběhla.
Severokorejský jaderný program:
- Zahájen v 60. letech s přispěním Sovětského svazu
- Později následovala spolupráce se sousední Čínou
- Armáda disponuje 800 řízenými střelami a 600 raket Scud
- Tepodong-1 má dolet 2200 kilometrů, Tepodong-2 až 6000 kilometrů