KLDR a Norsko?Cesta k jadernému programu

lem, Reuters
17. 3. 2006 16:20
Oslo - Severní Korea se obrátila na Norsko s žádostí o vedení mezinárodních jednání o svém jaderném programu.

Norští představitelé však žádost Pchjongjangu odmítli s tím, že multilaterální rozhovory budou v tomto případě efektivnější.

Otázkou však zůstává, kdy dojde k jejich obnovení. 

Jednání přerušeno kvůli falešným dolarům

Loni v listopadu uvalily Spojené státy na severokorejské firmy podezřelé z padělání amerických dolarů, jimiž má KLDR vývoj jaderných zbraní financovat, sankce a Pchjongjang od dalších jednání odstoupil.

"Pod takovým tlakem se nemůžeme vrátit k šestistranným rozhovorům. Náš postoj se nezměnil," řekl nedávno hlavní severokorejský vyjednávač Ri Gun během jednání s americkými činiteli v New Yorku. 

Podle Washingtonu však Severní Korea i nadále představuje hrozbu pro celý region.

"Existují důkazy, že KLDR odpálila dvě střely krátkého doletu. Severokorejský režim uskutečnil podobné testy již v minulosti," uvedl ve svém prohlášení z 8. března mluvčí Bílého domu Scott McClellan.

Washington opakovaně Pchjongjang vyzývá k obnově šestistranných rozhovorů, jejichž cílem je ukončení severokorejského jaderného programu. Dosavadní jednání za účasti USA, Ruska, Číny, Japonska, Jižní a Severní Koreje však zatím nedosáhla žádného pokroku.

Foto: Reuters

Pchjongjang žádá Oslo

Pchjongjang tak doufá, že by Norsko mohlo k vyřešení jaderného sporu mezi Spojenými státy a Severní Koreou přece jen přispět.

"Norsko má dobrou pověst mezinárodního vyjednavače a zkušenosti s řešením mezinárodních konfliktů," vysvětloval žádost své vlády severokorejský velvyslanec ve Skandinávii Jon In Chan.

Norsko, které je sice členem NATO, ale svůj vstup do Evropské unie již několikrát odložilo, má dlouholetou reputaci mezinárodního vyjednavače - od Blízkého východu až po Srí Lanku.

 

Právě se děje

Další zprávy