Pchjongjang - Severní Koreji nehrozí žádná revoluce "arabského stylu" a režim má situace pevně ve svých rukou, objevují se však náznaky mocenského boje v nejvyšším vedení.
V pondělí vůdce Kim Čong-un nečekaně odvolal šéfa armády, náčelníka generálního štábu Ri Jong-hoa. Muže pověstného tím, že právě Kim Čong-una pomáhal dosadit do nejvyšších funkcí po loňské smrti jeho otce Kim Čong-ila.
A v úterý státní tisková agentura KCNA zveřejnila zprávu, že do hodnosti vicemaršála vůdce jmenoval za hranicemi země téměř neznámého generála Hjon Jong-čola.
V totalitním režimu, jako je ten severokorejský, tak náhlá a velká změna znamená, že se na jeho špici něco děje.
"Od roku 2009 muselo z nejvyšších armádních pozic odejít už zhruba dvacet generálů," uvádí agentura Reuters.
O událostech v Severní Koreji bývá obvykle nejlépe informována jihokorejská rozvědka. Podle médií v Jižní Koreji může pohyb v armádě souviset s velkým vlivem, který má v Pchjongjangu Čang Sen-tek, strýc Kim Čong-una.
Právě on podle některých znalců severokorejského mocenského zákulisí ve skutečnosti zemi řídí a v pondělí odvolaný generál Ri Jong-ho mu z nějakého důvodu překážel.
Šestašedesátiletý Čang Sen-tek není bratrem zesnulého vůdce a Kim Čong-unova otce Kim Čong-ila. Do rodiny se přiženil v roce 1972, když si vzal Kim Čong-ilovu sestru.
Ačkoliv se drží při oficiálních akcích v pozadí, ve skutečnosti zřejmě o podstatných věcech rozhoduje on.
Není o něm mnoho známo. Jen to, že rád hraje na akordeon, a když v roce 2002 jednal se severokorejskou delegací v Soulu, jevil se prý jižanům jako člověk schopný kompromisů a pragmatického uvažování.
V posledních letech vlády Kim Čong-ila se vztahy mezi severem a jihem Koreje prudce zhoršily. Severokorejské dělostřelectvo zaútočilo v listopadu 2010 na jihokorejský ostrov Jonpchjong a půl roku předtím zemřelo šestadvacet jihokorejských námořníků poté, co jejich loď zasáhlo severokorejské torpédo.
Armáda je základní silou, která drží severokorejský stalinistický režim u moci.
Zřejmě až třetinu rozpočtu, ne-li dokonce více, spolykají náklady na zbrojení a udržování armády. Ta má v aktivní službě 1,18 milionu vojáků, rezervistů je údajně sedm milionů. Přitom KLDR (Korejská lidově-demokratická republika) má jen 23 milionů obyvatel.
Severní Korea má podle odhadů možná až 4000 tanků, vycházejících hlavně z modelu staršího sovětského tanku T-62. Počet severokorejských děl a houfnic se odhaduje celkem až na 17 tisíc kusů. Počet letadel na 500 kusů, ponorek má zřejmě přibližně 80.
K tomu je třeba připočítat i jaderný program, který už zřejmě vyprodukoval dostatek plutonia na několik atomových bomb.