Pchjongjang - Ještě nedávno se přední politici ze Severní a Jižní Koreje poplácávali po zádech a jezdili k sobě na oficiální návštěvy.
Jen měsíc poté, co do prezidentského křesla usedl bývalý šéf koncernu Hyundai Lee Mjung-bak, jsou vztahy obou zemí na bodu mrazu.
Komunistický sever tento týden otestoval střely krátkého doletu a nyní dokonce oznámil, že je připraven se svým sousedem přerušit diplomatické styky a zaútočit na něj.
Šavlový tanec
"Korejská lidová armáda se postaví jakémukoli nejmenšímu náznaku preemptivního útoku jižní strany vlastním rychlejším a silnějším preemptivním útokem," citovala severokorejská agentura KCNA jednoho z vojenských úředníků.
Diplomatická krize mezi oběma zeměmi se dostala do spirály tento týden. Soul kritizoval Pchjongjang kvůli stavu lidských práv v zemi a slíbil, že podpoří i odsuzující rezoluci OSN.
Severní Korea reagovala vyhoštěním několika Jihokorejců ze společné továrny, testováním nových raket a hrozbou zastavit proces nukleárního odzbrojování, které už i tak postupuje hlemýždím tempem.
Pomoc a lidská práva
Šéf jihokorejského generálního štábu pak připustil možnost úderu proti severokorejských jaderným zařízením, pokud by sever zaútočil. Pchjongjang nyní požaduje, aby se Soul za tato slova omluvil.
Pokud tak neučiní, bude to sever "interpretovat coby postoj jižních úřadů k pozastavení jakéhokoliv mezi-korejského dialogu a kontaktů".
Jižní Korea do ekonomiky svého severního souseda od roku 2000 investovala miliardy dolarů, aniž by za to něco chtěla. Lee však chce tuto politiku přehodnotit a další pomoc podmiňuje právě zlepšením stavu lidských práv v zemi.
USA: porazili bychom je rychle
"Pokud by sever zaútočil... porazíme je rychle a rozhodně," citovala Reuters velitele amerických sil v Jižní Koreji generála B. B. Bella.
USA má na jihu 28 tisíc vojáků, kteří doplňují téměř 700 tisícovou jihokorejskou armádu. Pchjongjang má podle odhadu 1,2 milionu mužů ve zbrani, jeho armáda je však zastaralá.