Sever Portugalska postihly lesní požáry, zuří i na španělské La Palmě

ČTK ČTK
6. 8. 2016 23:14
Na severu Portugalska bojují hasiči s osmi desítkami lesních požárů, tři z nich jsou hodnoceny jako závažné. Rozsáhlému požáru čelí i španělské Kanárské ostrovy, kde shořelo už 4000 hektarů lesa. Portugalsku se letos až dosud velké požáry porostu vyhýbaly.
Lesní požár v Las Manchas na španělském ostrově La Palma.
Lesní požár v Las Manchas na španělském ostrově La Palma. | Foto: Reuters

Lisabon - Více než dva tisíce hasičů bojuje na severu Portugalska s téměř osmdesáti požáry vegetace. Tři z nich úřady označily za "závažné". Dva hasiči utrpěli při hasebních pracích zranění, informovala v sobotu agentura AFP. Rozsáhlý lesní požár stále zuří také na španělských Kanárských ostrovech, kde strávil již kolem 4000 hektarů lesa.

Jeden ze tří nejničivějších požárů, s nímž bojuje 600 požárníků, sužuje okolí obce Melres e Medat, která leží necelých dvacet kilometrů od Porta, největšího města severního Portugalska. "Snažíme se zabránit šíření ohně, ale práci komplikuje vítr," uvedl starosta Marco Martins.

Další požár vypukl v okolí obce Rabaçal, která leží asi 50 kilometrů severně od Guardy.

Portugalsku se letos až dosud velké požáry porostu vyhýbaly, v zemi na Pyrenejském poloostrově ale nejsou ničím neobvyklým. V roce 2013 zničily více než 150 000 hektarů lesa.

Už čtvrtým dnem zuří také požár na ostrově La Palma, který je součástí španělských Kanárských ostrovů. Oheň způsobil svou neopatrností 27letý německý občan, který po použití zapálil toaletní papír. Plameny už zachvátily téměř 4000 hektarů lesa, vyžádaly si život jednoho lesního dělníka a evakuaci 2500 lidí.

Ostrov La Palma je také oblíbenou turistickou destinací. Podle agentury DPA ale turisté požárem zatím nijak postiženi nebyli.

Živel zuří v Albertě už týden a podle agentury AP zřejmě půjde o nejdražší přírodní katastrofu v dějinách Kanady. | Video:
 

Právě se děje

Další zprávy