Proč Helsinky?
"Vybrali nás, protože máme zkušenosti a protože jsme jedno z mála míst na světě, kde můžete uskutečnit bezpečné a kompetentní setkání na poslední chvíli," uvedl starosta finské metropole Jan Vapaavuori.
V Helsinkách se už v minulosti odehrála řada důležitých schůzek. Američtí a ruští představitelé tu nebudou jednat poprvé.
V roce 1975 se v Helsinkách odehrála třetí fáze Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. Po horečných jednáních mezi bloky studené války z ní vzešel Závěrečný akt, který kromě třicítky evropských států podepsaly také USA a Kanada. Jednání mezi Leonidem Brežněvem a Geraldem Fordem pomohla snížit napětí mezi mocnostmi, údajně se konala v uvolněné atmosféře.
V roce 1990 se ve finské metropoli setkali vůdci George Bush a Michail Gorbačov v rámci sovětsko-amerického summitu. Šlo už o jejich třetí setkání, hlavním tématem byla válka v Zálivu.
V roce 1997 do Finska zavítali Bill Clinton a Boris Jelcin. Představitelé USA a Ruska řešili chystané rozšíření NATO, které Moskva odmítala. Na summitu bylo podepsáno prohlášení o odzbrojení, likvidaci chemických zbraní, hospodářských vztazích a evropské bezpečnosti.