Senátor se vrátil po mrtvici. Říká, že mluvil s anděly

Martin Novák Martin Novák
7. 1. 2013 13:50
Mark Kirk utrpěl mozkovou mrtvici, byl v kómatu a podstoupil několik operací
Mark Kirk zdolává po mrtvici schody do Senátu.
Mark Kirk zdolává po mrtvici schody do Senátu. | Foto: Reuters

Washington - Americký senátor Mark Kirk se z prahu smrti, na kterém se ocitl před rokem 21. ledna, vrátil nejen do života, ale i do Senátu.

Přestože utrpěl mozkovou mrtvici, prodělal několik operací hlavy a musel se znovu učit chodit, dokázal s holí a za pomoci přátel vystoupat po pětačtyřiceti schodech, které oddělují parkoviště od vstupu do budovy Senátu USA.

"Když jsem se dával dohromady, pomáhalo mi pomyšlení na to, že se jednou vrátím do práce. Teď se mi to splnilo," řekl novinářům republikán, který byl v roce 2010 zvolen za stát Illinois.

Tedy do křesla, ve kterém před ním seděl jako senátor za stejný stát současný prezident Barack Obama.

Kirk také uvedl, že se stal během své nemoci silněji věřícím. V kómatu sice neměl pocit, že by projížděl tunelem nebo se blížil k nějakému světlu, jak vypovídají někteří lidé, ale mluvil prý s anděly.

"Viděl jsem tři anděly, jak stáli u mé postele. Ptali se mne, jestli nechci jít s nimi," uvedl třiapadesátiletý Kirk v rozhovoru pro chicagský deník Daily Herald. Odpověděl jim prý následovně: "Ne, odložím to."

Lékaři si zatím nejsou jisti, co přesně u lidí způsobuje pocity, ke kterým patří cesta tunelem, světlo, rychlé promítnutí svého života nebo vznášení se nad vlastním tělem. Vědci to vše zahrnují pod pojem prožitek blízký smrti (NED - Near Death Experince).

Mark Kirk (vlevo).
Mark Kirk (vlevo). | Foto: Reuters

Například český spolek "skeptických" vědců Sisyfos míní, že tyto zážitky neprokazují existenci posmrtného života ani možnosti, že by duch a tělo mohly existovat odděleně.

"Duševní procesy a duchovní pocity jsou jen projevem mozkové činnosti a zastavují se v okamžiku smrti. Zážitky blízkosti smrti jsou nepochybně projevem patologických změn, probíhajících v metabolicky narušeném mozku. Dochází k nedostatečnému okysličování mozku, zatímco stoupá koncentrace oxidu uhličitého v krvi.

V důsledku omezení fyziologických útlumových procesů jsou aktivovány buňky ve zrakové a sluchové oblasti mozku. Dojde proto k halucinacím. Chybějí smyslové informace z periferie, a ztrácí se tak koordinace jednotlivých částí mozku a dochází k informačnímu šumu. Současně se ve zvýšené míře uvolňují endorfiny, které navozují pocity klidu a míru," uvádí sdružení na své webové stránce.

Gabrielle Giffordsová.
Gabrielle Giffordsová. | Foto: Reuters

Jeden z lékařů, který ho operoval v nemocnici, k tomu uvedl, že politik měl štěstí v neštěstí. Mrtvice totiž postihla pravou hemisféru. Kdyby zasáhla levou, jeho schopnosti mluvit či myslet by byly nyní mnohem horší.

Kirk před mrtvicí často cestoval, navštívil jako senátor například Afghánistán. S tím se bude muset nyní rozloučit, ale mandát, který mu vyprší v roce 2014, chce dokončit.

Je během dvou let už druhým americkým zákonodárcem, který se dokázal vrátit poté, co byl v kritickém zdravotním stavu. Do Sněmovny reprezentantů se v srpnu 2011 za velkého potlesku vrátila demokratka Gabrielle Giffordsová, které prostřelil hlavu atentátník na mítinku 8. ledna téhož roku v Arizoně.

Loni v lednu se ale Giffordsová ze zdravotních důvodů mandátu vzdala.

 

Právě se děje

Další zprávy