Washington - Americký senát dnes začne projednávat nejrozsáhlejší reformu zdravotnického systému od roku 1965, která je jednou z priorit amerického prezidenta Baracka Obamy.
Smyslem reformy je rozšířit systém zdravotnictví tak, aby byla lékařská péče dostupná i pro 47 milionů nepojištěných Američanů. Transformace zdravotnického systému by měla trvat do roku 2019 a americký rozpočet by měla vyjít na 848 miliard dolarů.
Reforma musí obstát před silnou kritikou opozičních republikánů. Debata sice začne již dnes, ale hlasování je očekáváno nejdříve za měsíc.
Cílem opozičních republikánů je schválení reformy buď úplně zmařit, nebo alespoň odložit hlasování na rok 2010, kdy se po senátních volbách změní poměr sil. I když by ale došlo k hlasování ještě před volbami, bude podle agentury AFP, pro předkladatele reformy velmi obtížné nalézt potřebnou podporu šedesáti senátorů.
Svým odmítavým postojem se netají ani někteří senátoři, zvolení za demokraty. Asi největším argumentem odpůrců reformy je fakt, že je velmi nákladná. Jiní, jako například senátor Ben Nelson z Nebrasky, se nechali slyšet, že reformu nepodpoří, dokud nebude změněna pasáž týkající se financování potratů.
Americký prezident Barack Obama by reformu rád podepsal ještě před koncem roku.