Obama mění zdravotnictví. 47 milionů lidí bez pojištění

Roman Gazdík
23. 7. 2009 12:00
Americký prezident pro reformu lobboval v televizi
Nebude to stát mnoho, asi takhle. Barack Obama během tiskové konference.
Nebude to stát mnoho, asi takhle. Barack Obama během tiskové konference. | Foto: Reuters

Washington - Americký prezident Barack Obama bojuje za reformu amerického zdravotnictví, které se nachází dlouhodobě v krizi. Sedmačtyřicet milionů Američanů není pojištěno vůbec a dalších dvacet pět milionů není pojištěno dostatečně.

Obama v živě vysílané televizní konferenci v noci z úterý na středu SELČ Američanům slíbil, že reformu zdravotního systému, který je podle WHO vůbec nejdražším na světě, prosadí do konce tohoto roku.

"Prosadíme reformu, která sníží cenu, podpoří možnost výběru a zajistí pojištění, na které se každý Američan bude moci spolehnout," prohlásil Obama. "Spěchám, protože každý den dostávám dopisy od rodin, které nemohou vydržet vysoké ceny zdravotního systému a žádají mě o pomoc."

Změnit systém se pokoušeli i předchozí prezidenti. Na začátku prvního funkčního období Billa Clintona přišla například s rozsáhlým plánem tehdejší první dáma a nynější ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Program "Hillarycare" si však nezískal podporu mezi zákonodárci, pojišťovnami ani nemocnicemi.

Thompson: reforma je nutná, vědí to všichni
Thompson: reforma je nutná, vědí to všichni | Foto: Tomáš Adamec, Aktualně.cz

Teď je však situace jiná a Američané si podle pozorovatelů uvědomují, že je reforma skutečně potřeba.

"Časy se změnily. Senátorka Clintonová se pustila do příliš mnoha různých skupin, které ji nepodpořily. Tyto skupiny ale nyní prosazují změnu. Zdravotnictví tehdy nepotřebovalo opravu tak nutně," řekl krátce po amerických prezidentských volbách Aktuálně.cz bývalý Bushův ministr zdravotnictví Tommy Thompson.

"Nyní pojišťovny, poskytovatelé, velký byznys i odbory společně chtějí změnu systému zdravotnictví. Bude to nyní mnohem jednodušší," prohlásil Thompson.

V Kongresu teď koluje několik návrhů reformního zákona a Obama v posledních dnech rozjel agresivní kampaň, která má pomoci reformu prosadit. Zatím se mu však nedaří získat podporu republikánů. Návrh, který minulý týden schválil senátní zdravotnický výbor, podpořilo 13 demokratů, všech 10 jeho republikánských členů se postavilo proti.

Republikáni se obávají zvyšování už tak obrovského federálního dluhu, podle Obamy však reforma - během příštích deseti let bude stát odhadem přes bilion dolarů - bude ve skutečnosti finančně výhodná, protože zlevní zdravotní pojištění a zlepší zdraví desítkám milionů Američanů.

Je třeba změnit také systém pojištění pro seniory Medicare, který hrozí v nejbližších letech zkolabovat kvůli rostoucímu počtu amerických seniorů ze silných poválečných let.

Americký prezident prosazuje zavedení veřejného pojišťovacího systému, který by konkuroval soukromým pojišťovnám, a tlačil tak jejich ceny dolů. Pojištění by bylo pro Američany povinné.

Různými návrhy zákona se nyní zabývá pět různých výborů Kongresu. Spory se vedou zejména o přesnou podobu veřejného pojištění i o to, z čeho reformu zaplatit.

Obama doufá, že obě komory ovládané demokraty návrhy zákona schválí ještě v srpnu. Svůj podpis by pod ten definitivní chtěl připojit v říjnu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy