O vzniku nové strany i o médiích. S Kočnerem si psala šéfka úřadu na ochranu údajů

ČTK ČTK
17. 2. 2020 19:19
Šéfka slovenského Úřadu na ochranu osobních údajů Soňa Pötheová si v letech 2014, 2017 a 2018 vyměnila několik desítek zpráv s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem. Píše o tom slovenský internetový portál aktuality.sk, který jejich komunikaci získal od mezinárodní novinářské organizace OCCRP.
Marian Kočner
Marian Kočner | Foto: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO

Většina z více než 50 zpráv poslaných prostřednictvím aplikace WhatsApp pochází podle Aktuality.sk z období, kdy už Pötheová byla ve své současné funkci. Do té nastoupila v roce 2015, tedy v době, kdy byla u moci jednobarevná vláda strany Směr-sociální demokracie.

Například v červnu 2017 jí Kočner psal o chystané tiskové konferenci, na níž se věnoval novinářům vůči němu kritickým, například investigativní reportérce Denníku N Monice Tódové, která se dlouhodobě věnuje jeho kauzám.

Kočner šéfce úřadu také psal o postupu při zakládání politické strany Cieľ (Cíl), kdy mu se sběrem podpisů potřebných pro registraci pomáhala Alena Zsuzsová, která je rovněž obžalovaná v kauze vraždy Jána Kuciaka. Stranu se jim nakonec zaregistrovat nepovedlo, protože k tomu Kočner neposkytl správné údaje. Pötheová s Kočnerem také ve zprávách probírala jeho politickou budoucnost.

Aktuality.sk připomínají, že úřad pod vedením Pötheové prověřuje možné porušení ochrany osobních údajů v případě zveřejnění videonahrávky z kanceláře bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnky. Skrytou kameru do kanceláře nainstaloval Kočner s Trnkovým vědomím. Záznam jako první loni v říjnu zveřejnili reportéři z portálu Investigace.cz.

Provozovatel portálu, České centrum pro investigativní žurnalistiku, pak v prosinci uvedl, že po něm slovenský úřad pod hrozbou pokuty ve výši deseti milionů eur (přes 248 milionů korun) požadoval uvedení zdroje této nahrávky. Mluvčí úřadu to ale popřela.

Slovenský Úřad na ochranu osobních údajů podle Aktuality.sk na otázky týkající se možného střetu zájmů jeho šéfky neodpověděl, Pötheová odmítla přijmout hovor od novinářů a jen jim poslala zprávu, že je na dovolené.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy