O vzniku nové strany i o médiích. S Kočnerem si psala šéfka úřadu na ochranu údajů

ČTK ČTK
17. 2. 2020 19:19
Šéfka slovenského Úřadu na ochranu osobních údajů Soňa Pötheová si v letech 2014, 2017 a 2018 vyměnila několik desítek zpráv s kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem. Píše o tom slovenský internetový portál aktuality.sk, který jejich komunikaci získal od mezinárodní novinářské organizace OCCRP.
Marian Kočner
Marian Kočner | Foto: FOTO SME - JOZEF JAKUBČO

Většina z více než 50 zpráv poslaných prostřednictvím aplikace WhatsApp pochází podle Aktuality.sk z období, kdy už Pötheová byla ve své současné funkci. Do té nastoupila v roce 2015, tedy v době, kdy byla u moci jednobarevná vláda strany Směr-sociální demokracie.

Například v červnu 2017 jí Kočner psal o chystané tiskové konferenci, na níž se věnoval novinářům vůči němu kritickým, například investigativní reportérce Denníku N Monice Tódové, která se dlouhodobě věnuje jeho kauzám.

Kočner šéfce úřadu také psal o postupu při zakládání politické strany Cieľ (Cíl), kdy mu se sběrem podpisů potřebných pro registraci pomáhala Alena Zsuzsová, která je rovněž obžalovaná v kauze vraždy Jána Kuciaka. Stranu se jim nakonec zaregistrovat nepovedlo, protože k tomu Kočner neposkytl správné údaje. Pötheová s Kočnerem také ve zprávách probírala jeho politickou budoucnost.

Aktuality.sk připomínají, že úřad pod vedením Pötheové prověřuje možné porušení ochrany osobních údajů v případě zveřejnění videonahrávky z kanceláře bývalého generálního prokurátora Dobroslava Trnky. Skrytou kameru do kanceláře nainstaloval Kočner s Trnkovým vědomím. Záznam jako první loni v říjnu zveřejnili reportéři z portálu Investigace.cz.

Provozovatel portálu, České centrum pro investigativní žurnalistiku, pak v prosinci uvedl, že po něm slovenský úřad pod hrozbou pokuty ve výši deseti milionů eur (přes 248 milionů korun) požadoval uvedení zdroje této nahrávky. Mluvčí úřadu to ale popřela.

Slovenský Úřad na ochranu osobních údajů podle Aktuality.sk na otázky týkající se možného střetu zájmů jeho šéfky neodpověděl, Pötheová odmítla přijmout hovor od novinářů a jen jim poslala zprávu, že je na dovolené.

 

Právě se děje

před 33 minutami

ÚOHS povolil vstup francouzského investora do on-line supermarketu Rohlik.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil vstup francouzského investora Partech Partners SAS do společnosti Velká Pecka, která provozuje on-line supermarket Rohlik.cz. Úřad o tom informoval ve čtvrtek v tiskové zprávě.

"K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblasti on-line maloobchodního prodeje potravinářského a nepotravinářského zboží denní potřeby," uvedl úřad ve zprávě. Francouzská společnost bude firmu kontrolovat společně s jejím většinovým majitelem Tomášem Čuprem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy