"Přišla mi fotka hezké ženy." Šéf slovenské sněmovny přiznal kontakty se Zsuzsovou

ČTK ČTK
29. 1. 2020 13:07
Šéf slovenské sněmovny a vládní Slovenské národní strany Andrej Danko ve středu přiznal, že v minulosti komunikoval s Alenou Zsuzsovou, nyní obžalovanou v případu předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka. Danko před novináři tvrdil, že skutečnou totožnost zmíněné ženy neznal, a nepřímo odmítl možnost rezignace z čela parlamentu.
Alena Zsuzsová u soudu
Alena Zsuzsová u soudu | Foto: Jozef Jakubčo, deník SME

Nahrávky telefonátů a informace o další komunikaci Danka a Zsuzsové v úterý zveřejnila slovenská média.

"Politicky ani právně jsem nepochybil. Já jsem komunikoval s virtuální ženou, která vypadala úplně jinak. Nikdy jsem se s ní nebavil (o tom), co dělám nebo jak se rozhodnu," řekl Danko novinářům. Zveřejnění nahrávek telefonátů z roku 2016 označil za pošlapání lidských práv a za zásah do předvolební kampaně před únorovými parlamentními volbami.

Zmíněné nahrávky zajistila policie v mobilním telefonu podnikatele Mariana Kočnera, který spolu se Zsuzsovou a dalšími dvěma muži čelí obžalobě z vraždy Kuciaka a jeho partnerky. Slovenská média Zsuzsovou už dříve označila za Kočnerovu volavku, která v minulosti i s pomocí falešných fotografií a pod různými přezdívkami navazovala styky s vlivnými lidmi s cílem získat na ně kompromitující materiály.

Kvůli komunikaci s ní přišel před rokem o funkci jeden z náměstků slovenského generálního prokurátora.

"Kolem roku 2013 jsem na mobilní telefon dostal fotografii jedné hezké ženy. Je přirozené, že se mi ženy líbí. V té době jsem byl před rozvodovým řízením. Řekněme si upřímně, koho by taková fotografie nepotěšila," řekl Danko o začátku komunikace se Zsuzsovou. Dodal, že příležitostně ho pak zmíněná žena kontaktovala a že s ní začal vést nezávaznou až lehkomyslnou osobní komunikaci.

Ve třech zaznamenaných telefonátech si Danko se Zsuzsovou vykají, hovoří ale neformálně a místy flirtují. Podle nahrávek šéf slovenské sněmovny řekl Zsuzsové, že ji "líbá všude" a že "konečně budete moje". Domlouvali si také setkání, podle Danka se ale nikdy nesešli.

Zmíněné nahrávky Danka a Zsuzsové získala mezinárodní síť investigativních novinářů, která je předala slovenským žurnalistům.

Zatímco opozice vybídla Danka k rezignaci, šéfa sněmovny se zastal expremiér a předseda nejsilnější vládní strany Směr - sociální demokracie Robert Fico. Podle něj média zveřejněním nahrávek Danka brutálně zasáhla do jeho soukromí.

Danko se stal předsedou slovenského parlamentu po volbách v roce 2016, kdy se SNS vrátila do sněmovny. V současnosti se preference strany pohybují jen těsně nad hranicí pěti procent, jejíž zdolání ve volbách je pro stranu podmínkou pro zisk křesel v Národní radě.

Před rokem slovenská média informovala, že se Zsuzsovou si vyměňoval zprávy, včetně intimních vzkazů, i někdejší ministr obrany Martin Glváč. Ten loni v listopadu rezignoval na funkci místopředsedy sněmovny za Směr-SD poté, co čelil kritice kvůli svým kontaktům s Kočnerem.

Zajištěná komunikace z Kočnerova telefonu poukázala také na korupci ve slovenské justici. Několik soudců už kvůli tomu bylo postaveno mimo službu. Podle médií v souvislosti s kauzou dnes policie zahájila i u některých soudců domovní prohlídky.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy