Šéfa Vatikánské banky vyšetřují, pral špinavé peníze?

Zahraničí Radim Klekner Zahraničí, Radim Klekner
21. 9. 2010 14:45
Vyšetřovatelé přišli na stopu 180 milionů eur neznámého původu

Vatikán - Není to poprvé, co pěněžní ústav spravující majetek Vatikánu čelí podezření z praní špinavých peněz. Instituto per le Opere di Religione, jak zní oficiální název Vatikánské banky, vzbudil naposledy pozornost vyšetřovatelů letos v červnu.

Ti tehdy v účetnictví banky objevili transakce v hodnotě 180 milionů eur, které neproběhly standardním způsobem. Přesněji, původ peněz nebyl zcela jasný. Agentura Reuters v úterý oznámila, že vyšetřován je nyní sám ředitel banky Ettore Gotti Tedesci. Není ovšem zřejmé, zda oba případy spolu souvisejí.

Vatikánská banka nezveřejňuje údaje o svém účetnictvní a nahlédnout do něj vyšetřovatelům brání všemi možnými způsoby. Podle odhadu deníku Corriere della Sera činí její základní majetek pět miliard eur, přičemž čtvrtina je uložena v akciích nejrůznějších společností a zbytek je kryt státními dluhopisy.

Vatikán získává od věřících okolo sedmdesáti milionů eur ročně, značné příjmy má ale také z pronájmu tisíců budov a divident. Přesto je suma dvanácti miliard eur, na kterou experti odhadují majetek Vatikánu, přinejmenším podezřelá.

"Vyšetřovatelé se domnívají, že nejrůznější právní subjekty sídlící v Itálii využívají banku k nejrůznějším transakcím spojeným s finančními podvody a daňovými úniky," napsal v souvislosti s červnovým vyšetřováním deník La Repubblica.

Podezření z praní špinavých peněz se nad Vatikánskou bankou a jejím šéfem vznáší i nyní. Tedesci je novým výkonným ředitelem ústavu od září loňského roku.

Do podivných transakcí byla banka zapletena již v období let 1971-1989, kdy v jejím čele stál americký aribiskup Paul Marcinkus. Tehdy čelila vyšetřování v souvislosti s pádem finančního institutu Banco Ambrosiano, ve kterém byla hlavním podílníkem.

Mluvčí Vatikánu odmítl sdělit k případu jakékoli podrobnosti.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 54 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy