Šéf venezuelských poslanců očekává střety v budově parlamentu. Opozice chce dál vykonávat mandát

ČTK ČTK
31. 7. 2017 21:35
Nově ustavené Ústavodárné shromáždění ve Venezuele zasedne ve čtvrtek ve stejné budově jako současný parlament. Opozice, která má v parlamentu většinu, však chce vykonávat svůj mandát dál a očekává násilné střety. Nové Ústavodárné shromáždění bylo zvoleno v nedělních volbách podle tvrzení vlády počtem 8,8 milionu voličů, podle opozičního lídra Henriqueho Caprilese volilo jen 2,2 milionu lidí.
Ulice ve venezuelském Caracasu se změnily ve válečnou zónu | Video: Reuters

Caracas - Ústavodárné shromáždění, vzešlé z nedělních kontroverzních voleb, bude ve Venezuele ustaveno ve čtvrtek. Oznámila to v pondělí státní televize. Nový orgán byl měl zasednout v téže budově jako současný parlament, v němž má od loňska většinu opozice. Předseda parlamentu Julio Borges uvedl, že očekává násilné střety. Opoziční poslanci totiž budou podle něj pokračovat ve výkonu svého mandátu.

"Očekávám, že zřejmě dojde k násilným střetům. Jedinou legitimní autoritou je parlament, který zvolilo 14 milionů lidí," prohlásil Borges s tím, že opoziční poslanci své pracoviště novému orgánu nepřenechají.

Borges připomněl volby z prosince 2015, jichž se účastnilo téměř 14 milionů z 19 milionů venezuelských voličů. Z nich 7,7 milionu dalo tehdy hlas opoziční koalici Stůl demokratické jednoty (MUD), vládní socialisté tehdy dostali hlasy asi 5,6 milionu voličů.

Nové Ústavodárné shromáždění bylo zvoleno v nedělních volbách podle tvrzení vlády počtem 8,8 milionu voličů, podle opozičního lídra Henriqueho Caprilese volilo jen 2,2 milionu lidí a státní zaměstnanci navíc podle něj přišli pod pohrůžkou ztráty zaměstnání. Opozice volby bojkotovala jako nedemokratické, takže se jich ani neúčastnila, ani nepostavila své kandidáty.

Nový orgán bude mít podle právních expertů neomezené pravomoci, podle ústavy má být "nad jakoukoli státní institucí", včetně prezidenta. Panují obavy, že rozpustí parlament, a odvolá generální prokurátorku Luisu Ortegovou, která v posledních měsících kritizovala vládu i nejvyšší soud za neústavní kroky.

Otazník podle expertů visí i nad konáním prosincových regionálních voleb, které se měly konat už loni v prosinci a režim je odložil. Jisté podle opozice nejsou nyní ani volby prezidentské plánované na příští rok. Ústavodárné shromáždění si totiž samo stanoví, jak dlouho bude existovat. Může tak odložit i všechny další volby, dokud nevytvoří novou ústavu.

Nedělní volby kritizovala i řada zemí, včetně USA či EU. Státy regionu, které s autoritářským postupem vlády prezidenta Madura nesouhlasi, by se měly k aktuální situaci ve Venezuele sejít příští úterý. Peruánské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že účast na schůzce přislíbily Argentina, Brazílie, Kanada, Chile, Kolumbie, Kostarika, Guatemala, Honduras, Mexiko, Panama a Paraguay.

 

Právě se děje

Další zprávy