New York - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyjádřil hluboké politování nad pondělním verdiktem bahrajnského nejvyššího odvolacího soudu, který potvrdil tvrdé tresty pro 13 vůdců politické opozice, které jsou v rozpětí od pětiletého vězení po doživotí. Pan Ki-mun vyzval podle agentury AP k národnímu dialogu v Bahrajnu, který by reagoval na "legitimní požadavky" všech Bahrajnců.
"Šéf OSN je přesvědčen, že jedinou cestou k nastolení míru, stability, vlády práva a prosperity v této zemi je dialog, jehož by se mohly účastnit všechny etnické a náboženské skupiny bez strachu nebo zastrašování," řekl mluvčí OSN Martin Nesirky.
Pan Ki-mun podle něj vyzval všechny Bahrajnce, aby pomohli vytvořit pokojnou atmosféru, aby takový dialog mohl začít co možná nejdříve. Vládu v Manámě pak vyzval, aby dotáhla do konce svůj obnovený slib uskutečnění justiční reformy.
Skupina dvaceti politických aktivistů, z nichž bylo sedm souzeno v nepřítomnosti, byla původně za svou aktivitu při demonstracích z roku 2011 postavena před vojenský tribunál. Jeho verdikt loni potvrdil soud civilní. K nejvyšší odvolací instanci se odvolalo jen 13 souzených.
Většina z nich jsou šíité, tedy příslušníci bahrajnské většiny, které však vládne sunnitská menšina. Cílem protestů bylo svrhnout sunnitskou monarchii Chalífů a dosáhnout demokratických reforem.
Hlavní opoziční organizace Vifák pondělní soudní rozhodnutí označila za politickou persekuci. Brian Dooley z organizace ochránců lidských práv Human Rights First prohlásil, že "Bahrajn tímto odmítá naději na reformy a prohlubuje vlastní krizi na poli lidských práv".