New York - Generální tajemník OSN i Dětský fond OSN (UNICEF) kritizují protiimigrační dekret vydaný Donaldem Trumpem.
Nejvyšší představitel OSN António Guterres vyzval k co nejrychlejšímu zrušení protiimigračního výnosu, který zakazuje cesty do USA občanům sedmi zemí s převážně muslimským obyvatelstvem. Informovaly o tom agentury Reuters a AFP.
"Není to způsob, jak nejlépe ochránit USA nebo jakoukoli jinou zemi ve vztahu k vážným obavám, které existují ohledně možné teroristické infiltraci," řekl Guterres novinářům. "Nemyslím si, že je to účinný způsob, jak to udělat. Myslím, že tato opatření by měla být zrušena raději dříve než později," dodal.
Guterres už v úterý řekl, že u tohoto opatření přijatého "naslepo" hrozí, že bude neúčinné. USA podle něj mají právo, ba dokonce povinnost kontrolovat své hranice, aby zabránily vstupu členů teroristických organizací.
Jejich opatření ale nemohou být založena "na jakékoli formě diskriminace kvůli náboženství, etnickému původu či státní příslušnosti". Taková diskriminace "spouští vlnu úzkosti a hněvu, kterou může usnadnit propaganda teroristických organizací, proti nimž chtějí všichni bojovat", prohlásil šéf OSN.
Guterres zároveň v úterý upozornil, že "opatření naslepo, která nejsou založena na solidních zpravodajských informacích", mohou být neefektivní. Hrozí, že je teroristé obejdou, protože jsou v současnosti "sofistikovaní".
K jeho kritice se připojil také UNICEF, podle něhož zákaz postihne i ty nejbezbrannější děti. Mnoho z nich bylo vyhnáno ze svých domovů, čelí hladu, žije ve válečné zóně či bojuje s nemocemi, uvádí zpráva UNICEF, na kterou se odvolává list The New York Times.
UNICEF uvádí, že děti nejakutněji potřebují humanitární pomoc v Sýrii, Jemenu, Iráku, Súdánu, Somálsku - tedy v zemích, jichž se exekutivní příkaz přímo týká - a dále v Demokratické republice Kongo, Etiopii, Nigérii a Jižním Súdánu. Tyto země na seznamu sice nejsou, ale platí pro ně všeobecný dočasný zákaz vstupu uprchlíků.
UNICEF rovněž požádal bohaté státy o 3,3 miliardy dolarů (82,9 miliardy Kč) na pomoc dětem po celém světě, z čehož téměř 40 procent by šlo na pomoc syrským dětem, a to jak uprchlíkům, tak těm, které v zemi zůstaly.
"Trumpův příkaz nejvíc poškodí ty nejzranitelnější ženy a děti prchající před terorem," citoval The New York Times Jennifer Simeovou z Mezinárodního záchranného výboru (IRC). "Jde o děti ze zdevastovaných měst, například z Aleppa. Utíkají před Islámským státem a bombami syrského prezidenta Bašára Asada a Amerika se k nim otáčí zády," dodala s tím, že polovině syrských uprchlíků, kterým Spojené státy dosud poskytly azyl, je méně než 14 let.
OSN tvrdí, že na pomoc syrským dětem potřebuje asi miliardu dolarů (25,1 miliardy Kč). Syrská uprchlická krize je podle OSN největší humanitární krizí od druhé světové války. UNICEF uvádí, že v zemích sousedících se Sýrií je 2,2 milionu dětských uprchlíků. Dalších 5,8 milionu syrských dětí stále žije ve válkou zmítané zemi a fond jim chce pomoci částkou 300 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč). Peníze by jim zajistily hlavně pitnou vodu, léky a hygienické potřeby.