Výjimku na vstup do USA splňuje 872 uprchlíků. Komunikace úřadů nebyla nejlepší, připustil činitel

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2017 21:26
Kevin McAleenan z amerického úřadu pro celní kontrolu a zabezpečení hranic v úterý hájil protiimigrační opatření prezidenta Donalda Trumpa. USA umožní vstup do země ještě 872 uprchlíkům, kteří splňují výjimku z pátečního výnosu. McAleenan také bilancoval další dopady Trumpova dekretu. Zákaz cest do USA občanům sedmi zemí z Afriky a Blízkého východu se zatím dotkl 721 osob. Letecké společnosti podle činitele někdy postupovaly přehnaným způsobem a komunikace úřadů ohledně výnosu "nepatřila k těm nejlepším".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington – Spojené státy ještě 872 uprchlíkům umožní vstup do země, a to navzdory 120dennímu zákazu přijímání utečenců, který minulý týden vydal prezident Donald Trump. Podle Kevina McAleenana z úřadu pro celní kontrolu a zabezpečení hranic splňují totiž výjimku, kterou páteční protiimigrační výnos obsahuje: buď již byla spuštěna procedura jejich přesunu do azylu, nebo by příslušné osoby byly vystaveny "nepřiměřenému strádání", pokud by jim úřady odepřely přijetí.

McAleenan na úterní tiskové konferenci také bilancoval dopady Trumpova dekretu, který rovněž zakazuje cesty do USA občanům sedmi zemí z Afriky a Blízkého východu.

Opatření se zatím dotklo 721 osob, které nesměly nastoupit do letadla směřujícího do USA.

McAleenan v této souvislosti podotkl, že letecké společnosti, které realizovaly příslušná opatření, vyhodnocovaly nařízení a prováděcí předpisy přehnaným způsobem. McAleenan rovněž přiznal, že komunikace ohledně výnosu nepatřila mezi americkými federálními úřady "k těm nejlepším".

Americký ministr pro vnitřní bezpečnost John Kelly na tiskové konferenci uvedl, že některé ze sedmi zemí, pro jejichž občany platí zákaz cestování do USA, zřejmě v brzké době z daného seznamu nezmizí.

Opatření bylo vyhlášeno na 90 dní, během nichž se zhodnotí, zda na listinu bude přidána další země či nějaký jiný stát bude naopak odebrán.

Trump plní volební slib a minimalizuje terorismus, každá společnost má právo určit, koho na své území půstí a koho ne. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 9 minutami

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy