Výjimku na vstup do USA splňuje 872 uprchlíků. Komunikace úřadů nebyla nejlepší, připustil činitel

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 1. 2017 21:26
Kevin McAleenan z amerického úřadu pro celní kontrolu a zabezpečení hranic v úterý hájil protiimigrační opatření prezidenta Donalda Trumpa. USA umožní vstup do země ještě 872 uprchlíkům, kteří splňují výjimku z pátečního výnosu. McAleenan také bilancoval další dopady Trumpova dekretu. Zákaz cest do USA občanům sedmi zemí z Afriky a Blízkého východu se zatím dotkl 721 osob. Letecké společnosti podle činitele někdy postupovaly přehnaným způsobem a komunikace úřadů ohledně výnosu "nepatřila k těm nejlepším".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington – Spojené státy ještě 872 uprchlíkům umožní vstup do země, a to navzdory 120dennímu zákazu přijímání utečenců, který minulý týden vydal prezident Donald Trump. Podle Kevina McAleenana z úřadu pro celní kontrolu a zabezpečení hranic splňují totiž výjimku, kterou páteční protiimigrační výnos obsahuje: buď již byla spuštěna procedura jejich přesunu do azylu, nebo by příslušné osoby byly vystaveny "nepřiměřenému strádání", pokud by jim úřady odepřely přijetí.

McAleenan na úterní tiskové konferenci také bilancoval dopady Trumpova dekretu, který rovněž zakazuje cesty do USA občanům sedmi zemí z Afriky a Blízkého východu.

Opatření se zatím dotklo 721 osob, které nesměly nastoupit do letadla směřujícího do USA.

McAleenan v této souvislosti podotkl, že letecké společnosti, které realizovaly příslušná opatření, vyhodnocovaly nařízení a prováděcí předpisy přehnaným způsobem. McAleenan rovněž přiznal, že komunikace ohledně výnosu nepatřila mezi americkými federálními úřady "k těm nejlepším".

Americký ministr pro vnitřní bezpečnost John Kelly na tiskové konferenci uvedl, že některé ze sedmi zemí, pro jejichž občany platí zákaz cestování do USA, zřejmě v brzké době z daného seznamu nezmizí.

Opatření bylo vyhlášeno na 90 dní, během nichž se zhodnotí, zda na listinu bude přidána další země či nějaký jiný stát bude naopak odebrán.

Trump plní volební slib a minimalizuje terorismus, každá společnost má právo určit, koho na své území půstí a koho ne. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy