Doněck - Při výbuchu v Doněcku na východě Ukrajiny přišel v pátek o život jeden z hlavních vůdců proruských separatistů Alexandr Zacharčenko. Podlehl zraněním hlavy.
Stál v čele mezinárodně neuznávané Doněcké lidové republiky, vyhlášené separatisty.
Ruský prezident Vladimir Putin kondoloval Zacharčenkově rodině. Útok podle Reuters označil za zbabělý čin, který měl destabilizovat křehkou mírovou situaci v oblasti,
Zprávy ruských médií oficiálně potvrdilo i povstalecké vedení, podle něhož Zacharčenko zahynul v důsledku "teroristického činu". Také vyšetřovací výbor, což je jakási ruská obdoba americké FBI, označil atentát za "akt mezinárodního terorismu".
Podnik Separ byl Zacharčenkův oblíbený
Smrt Zacharčenka potvrdila také ukrajinská kontrarozvědka SBU. Není jasné, zda dvaačtyřicetiletý politik zemřel na místě, nebo během převozu do nemocnice.
"K výbuchu došlo v restauraci Separ v době, kdy se tam nacházel šéf Doněcké lidové republiky. Utrpěl smrtelná zranění," řekl agentuře TASS nejmenovaný zdroj z bezpečnostních struktur separatistů.
Restaurace Separ se původně jmenovala Separatist. Nachází se v centru Doněcka v Puškinově ulici, asi 200 metrů od rezidence Zacharčenka. Ten ji často navštěvoval.
Podezřelí z atentátu se podle agentury Interfax podařilo zadržet, jsou to prý "ukrajinští diverzanti a s nimi spjaté osoby".
Jde však o informaci, kterou zveřejnili sami separatisté. Není potvrzená z jiného zdroje. Při explozi byl rovněž těžce zraněn ministr financí samozvané doněcké vlády Oleksandr Timofejev. Podle ruských zdrojů zemřel v nemocnici.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová obvinila z činu ukrajinskou vládu. Putin ve svém prohlášení nicméně Ukrajinu z útoku neobvinil, pouze sdělil, že počítá s tím, že "organizátoři a vykonavatelé vraždy budou po zásluze potrestáni".
Zacharčenko vedl skupinu ozbrojenců, která 16. května 2014 obsadila budovu doněckého magistrátu. Později byl oficiálně prohlášen prezidentem Doněcké lidové republiky. Podle Kyjeva ale představoval jen loutku v ruských rukou. Moskva separatistům pomáhá finančně i vojensky.
Ліквідації Захарченко: в "ДНР" оголосили надзвичайний стан і закрили виїздhttps://t.co/ERpWStQw85 pic.twitter.com/vxIvGEHlur
— unian (@unian) August 31, 2018
Atentát není výjimkou
Při atentátech zahynulo již několik předáků separatistů. Například loni zemřel při explozi výtahu v Doněcku ruský velitel separatistů Arsen Pavlov, známý pod přezdívkou Motorola.
Separatisté z atentátů obviňují ukrajinské záškodníky, Kyjev je připisuje vyřizování účtů mezi povstalci a boji o moc a o ruské peníze.
Zacharčenko proslul mim jiné antisemitskými výroky na tiskové konferenci, kdy prohlašoval, že Ukrajině vládnou Židé. Zároveň tvrdil, že džínsy jsou příznakem západní morální korupce.
Konflikt na Donbasu trvá už více jak čtyři roky
Konflikt v Donbasu na východu Ukrajiny vypukl v dubnu 2014, krátce po ruské anexi Krymu, která následovala po svržení režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče v Kyjevě. Boje si od té doby vyžádaly více než 10 tisíc mrtvých.
Ukrajina a Rusko uzavřely na jaře 2015 Minské dohody o příměří na Donbase. Ačkoliv se klid zbraní nedodržuje, boje se od té doby zmírnily a frontové linie se nikam neposunují.
Smrt Zacharčenka ale může vést k eskalaci bojů ze strany proruských separatistů. Naznačil to předseda doněckého parlamentu Denis Pušilin. Prohlásil, že Doněck se za tuto agresi Ukrajině pomstí.