Brazilský chaos nekončí. Impeachment Rousseffové nakonec poběží podle plánu

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 5. 2016 10:29
Úřadující předseda dolní komory brazilského parlamentu Waldir Maranhao zrušil rozhodnutí poslanců o odvolání prezidentky Dilmy Rousseffové. Vyhověl tak žádosti generálního prokurátora, který žádal opakování hlasování v dolní komoře kvůli procedurálním chybám. Stalo se tak ale jen na pár hodin a Maranhao posléze své rozhodnutí odvolal.
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová
Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová | Foto: Reuters

Brasília - Proces odvolání brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové nakonec poběží podle původního plánu.

Úřadující šéf poslanců Waldir Maranhao odvolal své rozhodnutí anulovat výsledek parlamentního hlasování. Senát tak bude o zahájení takzvaného impeachmentu hlasovat ve středu.

Maranhao původně vyhověl žádosti generálního prokurátora, který podle místní tiskové agentury Agencia Brasil žádal opakování hlasování v dolní komoře kvůli procedurálním chybám.

Deník O Globo zveřejnil dokument, v němž Maranhao oznamuje zrušení svého dřívějšího rozhodnutí předsedovi horní komory parlamentu. K novému názoru dospěl poté, co jeho vlastní Progresivní strana (PP) pohrozila, že jej vyloučí ze svých řad. Nový verdikt by měl být oficiálně zveřejněn ještě dnes, kdy senátoři zahájí přípravy na středeční hlasování.

Maranhao v pondělí původně zrušil dubnové rozhodnutí dvoutřetinové většiny poslanců na žádost generálního prokurátora, který chtěl opakovat hlasování kvůli údajným procedurálním chybám. Předseda senátu José Renán Vasconcelos Calheiros vzápětí označil Maranhaoův krok za nemístný. Poté, co šéf poslanců rozhodnutí změnil, bude mít ve středu konečné slovo horní komora.

Podle průzkumu velkých brazilských deníků senátoři podání ústavní žaloby schválí.

Provinění? Hrátky s rozpočtem

Rousseffová je viněna z toho, že před minulými volbami manipulovala s výsledky státního rozpočtu ve snaze zamaskovat rostoucí schodek.

Pokud impeachment projde, měl by v čele země stanout viceprezident Michel Temer, než by během maximálně 180 dnů horní komora pod vedením předsedy nejvyššího soudu rozhodla o definitivním sesazením Rousseffové. Temer by pak měl dosloužit původní mandát prezidentky do konce roku 2018.

Dolní komora parlamentu se pro ústavní žalobu vyslovila v polovině dubna, když pro hlasovala dvoutřetinová většina z 513 poslanců. Sám Maranhao, který v čele poslanců stanul teprve minulý týden, anulování vysvětlil mimo jiné tím, že poslanci neměli před hlasováním v plénu mluvit s médii tom, jak budou hlasovat. Jednou z chyb prý bylo to, že hlasování nebylo formálně potvrzeno usnesením.

 

Právě se děje

Další zprávy