Atentátníci se odpálili v Kábulu a v Ghóru, k útokům zvolili šíitské mešity v době modliteb

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2017 18:48
Nejméně třicet lidí zemřelo při sebevražedné explozi v šíitské mešitě v Kábulu v západní oblasti Dašté Barčí. Podle agentury Reuters o tom informovaly bezpečnostní služby. Agentura AP hovoří o stejném počtu obětí s odkazem na afghánské ministerstvo vnitra. Zraněných je podle AP čtyřicet pět osob. Útok se odehrál ve chvíli, kdy se lidé shromažďovali k modlitbám. K činu se přihlásil Islámský stát. "Vypadalo to jako frontová linie," cituje server BBC jednoho ze svědků. Šíitská menšina muslimů čelí atentátům poměrně často. Podle zprávy OSN jen za rok 2017 zemřelo takto už nejméně 84 lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Sebevražedný útočník v pátek odpálil nálož uvnitř šíitské mešity v afghánském hlavním městě Kábulu. Na místě je nejméně 30 mrtvých těl, uvedly bezpečnostní zdroje. Dalších 45 lidí utrpělo zranění.

O několik hodin později se terčem sebevražedného útoku stala šíitská mešita v provincii Ghór v centrálním Afghánistánu. Agentura Reuters informovala o 20 obětech, podle AFP si útok vyžádal nejméně deset mrtvých.

Útok v mešitě v západní části Kábulu se odehrál ve chvíli, kdy se šíitští muslimové shromáždili k pátečním modlitbám.

Afghánská menšinová šíitská populace byla letos terčem četných útoků, při kterých bylo v mešitách a během náboženských ceremonií zabito nejméně 84 lidí a dalších 194 zraněno.

 

Právě se děje

Další zprávy