Atentátníci se odpálili v Kábulu a v Ghóru, k útokům zvolili šíitské mešity v době modliteb

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 20. 10. 2017 18:48
Nejméně třicet lidí zemřelo při sebevražedné explozi v šíitské mešitě v Kábulu v západní oblasti Dašté Barčí. Podle agentury Reuters o tom informovaly bezpečnostní služby. Agentura AP hovoří o stejném počtu obětí s odkazem na afghánské ministerstvo vnitra. Zraněných je podle AP čtyřicet pět osob. Útok se odehrál ve chvíli, kdy se lidé shromažďovali k modlitbám. K činu se přihlásil Islámský stát. "Vypadalo to jako frontová linie," cituje server BBC jednoho ze svědků. Šíitská menšina muslimů čelí atentátům poměrně často. Podle zprávy OSN jen za rok 2017 zemřelo takto už nejméně 84 lidí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Kábul - Sebevražedný útočník v pátek odpálil nálož uvnitř šíitské mešity v afghánském hlavním městě Kábulu. Na místě je nejméně 30 mrtvých těl, uvedly bezpečnostní zdroje. Dalších 45 lidí utrpělo zranění.

O několik hodin později se terčem sebevražedného útoku stala šíitská mešita v provincii Ghór v centrálním Afghánistánu. Agentura Reuters informovala o 20 obětech, podle AFP si útok vyžádal nejméně deset mrtvých.

Útok v mešitě v západní části Kábulu se odehrál ve chvíli, kdy se šíitští muslimové shromáždili k pátečním modlitbám.

Afghánská menšinová šíitská populace byla letos terčem četných útoků, při kterých bylo v mešitách a během náboženských ceremonií zabito nejméně 84 lidí a dalších 194 zraněno.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy