Mluvčí teroristického Výboru na oslavu mučedníků globální islamistické kampaně Muhamed Samadí považuje za cíl útoků "všechny izraelské Židy, vojáky či civilisty".
"Je to naše země a oni jsou na špatném místě," prohlásil jen několik hodin po teroristickém útoku v Tel Avivu pro britský deník Guardian.
Podle britských bezpečnostních složek za jejich financováním stojí íránské Revoluční gardy.
V židovském státě neútočí jen Palestinci
Izraelští bezpečnostní analytici přesto podotýkají, že neexistují žádné důkazy o útocích těchto rekrutů v Izraeli.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Izrael: Útok na Hamas nechystáme
- Atentáty v Madridu? Na pokyn Al-Káidy
Podle Samadího je však v Evropě řada nespokojených muslimů, kteří splní jejich misi. Ať už v Izraeli nebo jinde na Blízkém východě.
"Rozumíme nedůvěře, s kterou Británie nebo Amerika pohlíží na muslimy. Věříme totiž, že každý muslim má potenciál stát se bombou namířenou proti Západu," dodal v rozhovoru pro britský Guardian.
Rekruti se mají podle jeho slov do Izraele dostávat s evropskými pasy a na turistické vízum.
Jako příklad uvedl případ dvou Britů, kteří v dubnu 2003 zaútočili na restauraci v centru Tel Avivu. Na místě zemřeli tři lidé a řada dalších byla zraněna. Oba muži se přitom do Izraele dostali jako mírový aktivisté.
Nahání pouze hrůzu, tvrdí diplomaté
Západní diplomaté přesto význam organizace snižují a vidí v ní pouze snahu islamistů získat na svojí stranu další kritiky Izraele, nikoliv teroristy.
Britské velvyslanectví v Teheránu tamní vládu přesto vyzvalo, aby podporu této skupině okamžitě ukončila.
Nejmenovaný zaměstnanec britského ministerstva zahraničí uvedl: "Řadu let se obáváme podpory, kterou Írán vynakládá proti mírovému procesu na Blízkém východě. Měli by ji ukončit."
Dobře se ví o vztazích teroristického hnutí Hizballáh a Íránu i možných kontaktech současné palestinské vlády s Teheránem. Informace o podpoře dalších islamistických hnutí proto nejsou natolik překvapivé.