Rijád - Jeden z nejvyšších bezpečnostních představitelů Saúdské Arábie unikl srmti z rukou atentátníka přímo ve své kanceláři ve městě Džidda.
Teroristovi se podařilo prince Muhammada bin Najífa jen lehce zranit, sám zahynul. Princ zastává funkci náměstka ministra vnitra a zrovna přijímal návštěvy v rámci muslimského postního měsíce ramadánu.
Útočník, jehož identitu saúdskoarabské úřady nezveřejnily, byl podle agentury SPA hledaný terorista, hlásící se k Al-Káidě. Princi Muhammadovi chtěl údajně osobně sdělit, že se vzdává policii a bude s ní spolupracovat.
Úřady nezveřejnily podrobnosti, jak se princi podařilo vyváznout jen se zraněními a jak se vůbec teroristovi podařilo dostat se do přísně střežené budovy s výbušninami.
Muhammad bin Najíf je synem saúdského ministra vnitra. Jeho úkolem je koordinovat a řídit boj s terorismem v Saúdské Arábii.
Od začátku vlny násilí stoupenců Al-Káidyv zemi v roce 2003 jde o první přímý útok na příslušníka saúdskoarabské královské rodiny.
V letech 2003 až 2005 se v zemi odehrálo několik útoků hlavně na cizince, ale přímo na členy královské rodiny ještě nikdy. V roce 2005 se však atentátník pokusil neúspěšně najet s automobilem napěchovaným výbušninami do budovy ministerstva vnitra.
Saúdská Arábie, spojenec USA, je rodištěm vůdce Al-Káidy Usámy bin Ládina. Patnáct z devatenácti únosců letadel z 11. září 2001 mělo saúdskoarabské občanství, ale saúdský režim považuje Al-Káidu za nepřítele a její stoupence pronásleduje.
Vláda vyhostila Usámu bin Ládina a zbavila jej občanství už v roce 1994 poté, co kritizoval královskou rodinu za spojenectví s USA.
Před několika dny saúdské úřady oznámily, že zatkly 44 ozbrojenců podezřelých z vazeb na Al-Káidu. Minulý měsíc odsoudil saúdský soud k různým trestům 330 členů Bin Ládinovy organizace.