Vítězství. Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území, hlásí Kurdové

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 3. 2019 16:20
Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters.
Vlajka Syrských demokratických sil (SDF) zavlála nad bojištěm v syrské vesnici Baghúz, poslední državou bojovníků Islámského státu.
Vlajka Syrských demokratických sil (SDF) zavlála nad bojištěm v syrské vesnici Baghúz, poslední državou bojovníků Islámského státu. | Foto: Reuters

Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chálífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. "Baghúz byl osvobozen. Vojenského vítězství proti Daeši (arabská zkratka pro IS) bylo dosaženo," sdělil Bálí na Twitteru. Koalice SDF bojovala o obec Baghúz ležící nedaleko hranice s Irákem po celé týdny.

Vlajka Syrských demokratických sil (SDF) zavlála nad bojištěm v syrské vesnici Baghúz, poslední državou bojovníků Islámského státu.
Vlajka Syrských demokratických sil (SDF) zavlála nad bojištěm v syrské vesnici Baghúz, poslední državou bojovníků Islámského státu. | Foto: Reuters

Bálí rovněž slíbil bojovat proti zbytkům radikálů, dokud nebudou zcela vymýceni. IS sice v Sýrii ani Iráku již neovládá žádné území, v obou zemích však provádí diverzní útoky. Jeho přidružené organizace nadále působí na egyptském poloostrově Sinaj, v Afghánistánu a dalších zemích.

Podle agentury AP je ale ohlášení definitivního vítězství možná předčasné. Její reportér ještě dnes na místě slyšel střelbu z minometů a pušek. V pátek mluvčí SDF přiznal, že někteří bojovníci IS se dosud schovávají v jeskyních poblíž Baghúzu a že probíhají "dočišťovací operace". Americký prezident Donald Trump ohlásil konečné vítězství nad islamisty již v pátek.

Oznámení SDF může znamenat konec 4,5leté kampaně mnoha různých vojenských sil proti IS, který svůj největší rozkvět zažil v roce 2014, kdy ovládal území o velikosti Británie, včetně několika velkých měst.

"Boj s terorismem nekončí"

V reakci na zprávu český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) ocenil ty, kteří se podíleli na porážce takzvaného Islámského státu. Boj s terorismem ale podle něj nekončí a Česko chce přispět k ukončení války v Sýrii. 

"Vítám, že byl Daeš (arabské označení pro IS, pozn. red.) poražen. Oceňuji ty, kteří se na tom podíleli. Náš boj s terorismem ale nekončí. Skrze naše diplomatické zastoupení v místě, jednání a koordinaci s partnery chceme přispět k ukončení konfliktu a utrpení lidí v Sýrii, které dopadá na celý region i Evropu," napsal šéf české diplomacie. Česko udržuje diplomatické zastoupení v Sýrii na nejvyšší úrovni. Jiná země Evropské unie v zemi své velvyslanectví nemá.

Francouzský prezident Emmanuel Macron ocenil mezinárodní koalici a její spojence a vyjádřil soustrast obětem islamistických radikálů. "Hlavní nebezpečí pro naši zemi je nyní eliminováno, boj proti teroristickým skupinám ale musí pokračovat," zdůraznil v prohlášení na Twitteru.

Za kritický milník, který představuje zdrcující strategický úder proti IS označil vítězství v Baghúzu vysoký americký diplomat pověřený záležitostmi Sýrie William Roebuck. I podle něj ale zůstává IS nadále výraznou hrozbou v regionu a pro trvalou porážku IS bude zapotřebí ještě mnoho práce.

"Historickou etapou" nazvala svržení chalífátu IS britská premiérka Theresa Mayová, zdůraznila ale zároveň, že je ještě nutné vyhladit neblahou ideologii islamistů.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Sesuv půdy v nelegálním dole na zlato v Indonésii si vyžádal tři mrtvé

Při sesuvu půdy v nelegálním dole na zlato přišli v Indonésii o život tři lidé a pět se pohřešuje. S odvoláním na místní představitele o tom ve čtvrtek informovala agentura AP. Podle přeživších bylo v dole, který se nachází na ostrově Sulawesi, ve středu v době sesuvu 23 lidí. Příčinou neštěstí bylo podle Andriase Hendrika Johannese, který vede záchranný tým, nestabilní podloží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Facebook zablokoval barmské armádě přístup ke svým platformám

Společnost Facebook oznámila, že barmské armádě s okamžitou účinností zablokovala přístup ke stejnojmenné sociální síti a na Instagram. Informovala o tom agentura Reuters. Stalo se tak v atmosféře demonstrací proti vojenskému puči z 1. února.

"Události po převratu z 1. února, včetně násilí se smrtelnými následky, uspíšily nutnost tohoto zákazu," uvedla společnost Facebook. Domnívá se, že umožňovat barmské armádě, aby nadále mohla sociální sítě Facebook a Instagram využívat, s sebou nese příliš velká rizika. Facebook také odřízne komerční společnosti napojené na barmskou armádu od možnosti zadávat reklamu na svých platformách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy