"Byla jsem jen hospodyňka." Evropanky, které uprchly do Sýrie k IS, prosí o návrat

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
22. 2. 2019 6:33
Evropa s blížící se územní porážkou Islámského státu (IS) v Sýrii řeší, jak naložit s vlastními občany, kteří se v minulosti k radikálům přidali. Nešlo přitom jen o muže. Podle londýnského Mezinárodního střediska pro studium radikalizace (ICSR) se k teroristické organizaci IS připojilo za dobu její existence i přes 4700 žen. Některé z nich svého rozhodnutí litují. Další požadují, aby je rodná země přijala zpět. Projděte si příběhy žen, které propadly militantní ideologii.
FILE PHOTO: Renu Begum, sister of teenage British girl Shamima Begum, holds a photo of her sister as she makes an appeal for her to return home at Scotland Yard, in Londo
FILE PHOTO: Renu Begum, sister of teenage British girl Shamima Begum, holds a photo of her sister as she makes an appeal for her to return home at Scotland Yard, in Londo | Foto: Reuters

Shamima Begumová

Mezi nejvíce medializované příběhy Evropanek, které se přidaly k tzv. Islámskému státu, patří v posledních dnech i ten Shamimy Begumové. Rodilá Britka utekla v pouhých patnácti letech společně se dvěma kamarádkami z domova, aby se v Sýrii připojila k řadám extremistů. 

Dnes devatenáctiletá dívka se v blízkovýchodní zemi provdala za bojovníka IS a porodila dvě děti, které ale zemřely v důsledku podvýživy a nemocí. Třetí potomek se jí narodil minulý týden v syrském uprchlickém táboře, kde v současnosti žije. 

Begumová tvrdí, že ne všechno, čeho se teroristická organizace dopouštěla, bylo správné. Rozhodnutí stát se součástí radikálního hnutí ale nelituje. V rozhovoru pro britskou stanici BBC také řekla, že byla "pouze hospodyní", která se na žádných zvěrstvech nepodílela.

Uvedla taky, že by chtěla, aby její dítě bylo Britem. I ona sama by se do země ráda vrátila. Prohlásila, že jí "některé britské hodnoty nejsou cizí". 

Britský ministr vnitra Sajid Javid ale toto úterý oznámil, že Begumové britské občanství odejme. Žena se proti rozhodnutí může odvolat, čehož podle vyjádření její rodiny zcela určitě využije. Londýn také uvedl, že Begumová je ještě držitelkou bangladéšského občanství, a může se tak vrátit do této země. Bangladéš ale tuto informaci popřel. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy