"Byla jsem jen hospodyňka." Evropanky, které uprchly do Sýrie k IS, prosí o návrat

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
22. 2. 2019 6:33
Evropa s blížící se územní porážkou Islámského státu (IS) v Sýrii řeší, jak naložit s vlastními občany, kteří se v minulosti k radikálům přidali. Nešlo přitom jen o muže. Podle londýnského Mezinárodního střediska pro studium radikalizace (ICSR) se k teroristické organizaci IS připojilo za dobu její existence i přes 4700 žen. Některé z nich svého rozhodnutí litují. Další požadují, aby je rodná země přijala zpět. Projděte si příběhy žen, které propadly militantní ideologii.
FILE PHOTO: Renu Begum, sister of teenage British girl Shamima Begum, holds a photo of her sister as she makes an appeal for her to return home at Scotland Yard, in Londo
FILE PHOTO: Renu Begum, sister of teenage British girl Shamima Begum, holds a photo of her sister as she makes an appeal for her to return home at Scotland Yard, in Londo | Foto: Reuters

Shamima Begumová

Mezi nejvíce medializované příběhy Evropanek, které se přidaly k tzv. Islámskému státu, patří v posledních dnech i ten Shamimy Begumové. Rodilá Britka utekla v pouhých patnácti letech společně se dvěma kamarádkami z domova, aby se v Sýrii připojila k řadám extremistů. 

Dnes devatenáctiletá dívka se v blízkovýchodní zemi provdala za bojovníka IS a porodila dvě děti, které ale zemřely v důsledku podvýživy a nemocí. Třetí potomek se jí narodil minulý týden v syrském uprchlickém táboře, kde v současnosti žije. 

Begumová tvrdí, že ne všechno, čeho se teroristická organizace dopouštěla, bylo správné. Rozhodnutí stát se součástí radikálního hnutí ale nelituje. V rozhovoru pro britskou stanici BBC také řekla, že byla "pouze hospodyní", která se na žádných zvěrstvech nepodílela.

Uvedla taky, že by chtěla, aby její dítě bylo Britem. I ona sama by se do země ráda vrátila. Prohlásila, že jí "některé britské hodnoty nejsou cizí". 

Britský ministr vnitra Sajid Javid ale toto úterý oznámil, že Begumové britské občanství odejme. Žena se proti rozhodnutí může odvolat, čehož podle vyjádření její rodiny zcela určitě využije. Londýn také uvedl, že Begumová je ještě držitelkou bangladéšského občanství, a může se tak vrátit do této země. Bangladéš ale tuto informaci popřel. 

 

Právě se děje

před 22 minutami

Papež František povýšil Filipínce, který ho může jednou nahradit

Papež František jmenoval filipínského kardinála Luise Antonia Tagleho příštím šéfem Kongregace pro evangelizaci národů. Povýšení do vatikánské funkce globálního významu nejspíše zvyšuje šance dvaašedesátiletého Filipínce na to, aby v budoucnu stanul v čele katolické církve, napsala agentura Reuters.

Kardinál se kvůli výkonu nové role přesune do Říma a bude tak moci nabrat zkušenosti v srdci řídicí struktury církve. Kongregace pro evangelizaci národů dohlíží na její aktivity v mnoha rozvojových zemích a má velký vliv na věřící z Afriky či Asie.

Právě na Filipínách je ze všech asijských zemí největší podíl katolíků, kteří zde tvoří asi 80 procent obyvatelstva. To je zhruba 80 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy