Schwarzenegger: hvězda, která zhasíná?

11. 11. 2005 12:47
Sacramento - Když Arnold Schwarzenegger přijel do volební místnosti v kalifornském Brentwoodu, zjistilo se, že v referendu volil již elektronicky.
Arnold Schwarzenegger 10. 11. 2005 na tiskové konferenci po neúspěšném kalifornském referendu.
Arnold Schwarzenegger 10. 11. 2005 na tiskové konferenci po neúspěšném kalifornském referendu. | Foto: Reuters

Incident se záhy vyřešil, ale pro filmového herce, který se vydal na politickou dráhu, to mohlo být znamení, že se pokouší prosadit nemožné.

Po dvou letech dohadů na kalifornské politické scéně došla Schwarzeneggerovi trpělivost a rozhodl se změnit patovou situaci, kdy v demokraty ovládaném státě nemohl prosadit své reformy a obrátil se na občany s referendem. Z osmi otázek se voliči negativně vyjádřili ke všem, přičemž z dílny guvernérova týmu přímo vycházely čtyři.

Zbytečně investované miliony

Bývalá filmová hvězda si za prioritu letošního roku určila zásadní reformy. (Co všechno chtěl Schwarzenegger prosadit, ČTĚTE ZDE.)

Dva dny po volbách musel guvernér přiznat, že se mu jeho plán nezdařil. "Tyhle reformy trvají dva, tři roky. Navíc přitom musíte se všemi spolupracovat," přiznal svoji netrpělivost při jednání s demokraty. "Beru za výsledek voleb veškerou zodpovědnost. Řekl jsem, že tento rok změníme celý systém a prostě to nevyšlo," dodal.

Kampaň stála Schwarzeneggera a jeho protivníky dohromady 250 miliónů dolarů (asi 6,2 mld. korun), což z ní udělalo nejdražší v kalifornské historii. Schwarzenegger přiznal, že příště dá více na politický úsudek svojí ženy. "Měl jsem jí více poslouchat, když říkala, abych to nedělal," zmínil se Los Angeles Times o připomínkách své ženy Marii Shriverové, která podporuje demokraty a volební kampaně se neúčastnila. "Kdybych mohl natočit další film s Terminátorem, tak bych jej nechal cestovat  zpět časem, aby Arnoldovi řekl, že by na referendu trvat neměl," dodal s úsměvem.

Dalšími důvody, které ovlivnily zápornou odpověď na Schwarzeneggerovy požadavky, byly podle politického analytika Johna Pitneyho nejen silné odbory, ale i obecná nechuť Kaliforňanů znovu volit. "Občané jsou už vážně znechuceni dalšími volbami. Letošní rok je třetím v řadě, kdy jsou v Kalifornii volby a lidé nejsou zvyklí k nim chodit tak často. Odměřený postoj byl ještě znásoben negativní kampaní, kterou proti jeho reformám vedly odbory," konstatoval na stránkách kanadského listu Globe and Mail.

Guvernérské volby za dveřmi

Rok před guvernérskými volbami si rakouský rodák velkou reklamu ve svém státě neudělal. "Vůbec to však neznamená, že je odepsaný. Pouze bude muset v příštích měsících tvrdě pracovat. Voliči jej teď porovnávali s jeho ideálem, ale v příštím roce jej budou porovnávat s protikandidátem a i ten bude mít svoje stinné stránky," odhaduje další politickou kariéru analytik Pitney.

Podle svých vlastních slov bude Schwarzenegger už méně spoléhat na referenda a pokusí své návrhy protlačit přes kalifornský parlament. Ve většinově demokratickém státě ztratil spoustu voličů i svým bojem a nyní se bude muset hodně snažit, aby ukázal svůj téměř nadstranický přístup.

Dva dny po volbách se guvernér setkal s demokratickým lídrem kalifornského Senátu Donem Peratou a mluvčím druhé komory ze stejné strany Fabianem Nuñezem. Podobné schůzky plánuje s lídry odborů státních zaměstnanců a učitelů.

"Potřebuje získat Kalifornii zpět na svoji stranu a myslím, že se mu to podaří. Otázka ale zní, jestli je to další rétorické cvičení nebo to myslí vážně," prohlásil po schůzce pro Los Angeles Times Perata. Jeho kolega byl ještě obezřetnější. "Je hodně oblastí, na které budeme mít různé názory. Nyní se hodně mluví, ale musíme tomu nechat více času, aby se vše vytříbilo," poznamenal Nuněz.

 

Právě se děje

Další zprávy