Po kritice, které se dočkal po jmenování do čela rusko-německého konsorcia na stavbu plynovodu, se včera jako čestný člen Německé blízkovýchodní asociace dopustil dalšího faux-pas.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Schröderovu kritiku hrozí vysoká pokuta
- Expolitici vědí, kam dál. Do byznysu
- Schröder na Řípu věštil výhru ČSSD
S Hamasem se jednat musí
Ve svém projevu před publikem, ve kterém mimo jiné zasedl také německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier nebo manažeři největší německé banky Deutsche Bank prohlásil, že "pokud má politický proces směřující v mírovému řešení na Blízkém východě nadále pokračovat, musí Německo začít jednat s demokraticky zvolenou vládou Hamasu."
Postavil se tak jasně proti rozhodnutí Spojených států, Evropské unie a samotné německé vlády, která jednání s Hamasem podmiňuje třemi základními podmínkami - Hamas musí uznat Izrael, vzdát se násilí a přistoupit na stávající dohody mezi palestinským vedením a židovským státem.
Kritice se nevyhnul ani Izrael
V následujících větách zkritizoval také postoj Izraele a jeho jednostranný plán na stažení se Západního břehu.
"Nejsem si jistý, co svým chováním sleduje," okomentoval chování bývalého kancléře mluvčí německých sociálních demokratů (SPD) Rolf Mützenich. "My jako Němci bychom neměli být těmi, kdo začne vyjednávat s Hamasem," dodal.
ČTĚTE: S Hamasem je třeba jednat Hamas nevyhrál volby, aby podnikal teroristické útoky, Palestinci se chtějí mít lépe. (Rozhovor s poslankyní Evropského parlamentu Janou Hybáškovou) |
Kritiky se Schröder dočkal také od koaličních křesťanských demokratů.
Mluvčí CDU/CSU Eckart von Klaeden v rozhovoru pro deník Spiegel prohlásil: "Gerhard Schröder se mýlí a dokazuje, že co se zahraniční politiky týká, má stále špatný odhad."
Za "překvapivé a naprosto nezodpovědné" označili Schröderova slova také opoziční Svobodní demokraté.
"Schröder v okamžiku odchodu z kancléřského křesla ztratil kompas, hlavně pokud se zahraniční politiky týče," tvrdí Werner Hoyer v deníku Spiegel. "Byla to velká chyba," dodavá Hoyer, "protože jako bývalého kancléře ho poslouchá mnohem více lidí."
Začátkem tohoto měsíce přitom kritizoval německý parlament své tři členy za setkání s ministrem pro uprchlíky Adwanem, který se v Německu zastavil na své cestě do Švédska.