"Sbohem, Facebooku!" Zakladatel Wikipedie chce vytvořit vlastní sociální síť

ČTK ČTK
30. 10. 2019 18:21
Zakladatel internetové encyklopedie Wikipedia Jimmy Wales pracuje na vytvoření vlastní sociální sítě, která by byla alternativou Facebooku a podobných platforem. Informovala o tom ve středu agentura DPA.
Wikipedia. Ilustrační foto.
Wikipedia. Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

"Mojí myšlenkou je přenést principy Wikipedie na sociální síť," řekl ve středu Wales na veletrhu digitálního průmyslu Digital X v Kolíně nad Rýnem. "Sbohem, Facebooku, je čas na něco nového," dodal.

Wikipedia na rozdíl od Facebooku neobsahuje reklamu a je financována prostřednictvím darů. Walesova nová sociální síť s označením WT:Social má být stejně jako Wikipedia bez reklamy, uvedla DPA.

Wikipedia byla spuštěna 15. ledna 2001. Jde o encyklopedii s otevřeným obsahem, jejíž podobu vytvářejí sami uživatelé-dobrovolníci. Encyklopedii netvoří placený redakční tým, články a jejich úpravy jsou dílem uživatelské komunity a každý, kdo si nějaké heslo přečte, je může upravit či případně vytvořit nový záznam.

"Dovedete si představit sociální síť, na které může příspěvky zpracovávat celá komunita?" ptal se Wales posluchačů z digitálního průmyslu na kolínském veletrhu. Právě tato možnost by měla být jedním z aspektů, které hrají klíčovou roli v jeho nové sociální síti, poznamenala DPA.

Wales na nové síti WT:Social pracuje se dvěma vývojáři. Uživatelům, kteří se do nynější rané fáze sítě zaregistrují, slibuje, že jim zašle vlastní žádost o přátelství. "Budu považovat za úspěch, když vybudujeme skvělou malou komunitu, ve které se budu cítit dobře," uvedl třiapadesátiletý Wales.

 

Právě se děje

Další zprávy