Savčenková vyzvala Kyjev, aby ukončil chaotickou protipovstaleckou operaci v Donbasu

ČTK ČTK
5. 8. 2016 10:48
Nadija Savčenková označila za nebezpečné výzvy k vyhlášení válečného stavu na východě Ukrajiny. Ukrajinská poslankyně a bývalá ruská vězeňkyně během svého vystoupení v kyjevské televizi zkritizovala ukrajinskou i ruskou vládu. Vůči separatistům ani Rusku ale prý žádnou pomstychtivost necítí.
Nadija Savčenková.
Nadija Savčenková. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajina by měla skončit protiteroristickou operaci v Donbasu, protože je chaotická.

V kyjevské televizi Espreso TV to prohlásila poslankyně a bývalá ruská vězeňkyně Nadija Savčenková

Výzvy k vyhlášení válečného stavu na východě Ukrajiny označila za nebezpečné.

"Musíme skoncovat s tím chaosem, který pojmenovali protiteroristická operace, aniž bychom pokračovali v jakékoli další válce," prohlásila populární poslankyně, která neskrývá prezidentské ambice.

Savčenková tvrdě kritizovala kyjevskou vládu, která podle ní dostává peníze ze zahraničí, ale "strká si je do kapsy a pro válku nedělá nic".

Válku Rusku neodpustím, řekla Savčenková

Poslankyně řekla, že necítí pomstychtivost vůči separatistům ani Rusku, které ji půldruhého roku věznilo kvůli podezření z podílu na smrti dvou ruských novinářů.

"Válku na východě jim ale nikdy neodpustím," upozornila vojenská letkyně, která se z vězení dostala výměnou za dva ruské vojáky zadržované na Ukrajině.

Výzvy k vyhlášení válečného stavu v Donbasu, kde od dubna 2014 proruští radikálové s podporou Moskvy bojují proti ukrajinské armádě, občas zaznívají v kyjevském parlamentu.

Naposledy v polovině července šéf vlivné ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov připustil, že v případě prudkého zhoršení situace v Donbasu rada vyhlášení válečného stavu zváží.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Křetínský popřel spekulace, že chce s Mediasetem převzít mediální společnost ProSieben

Český podnikatel a miliardář Daniel Křetínský odmítl spekulace, že chce s italskou mediální skupinou Mediaset ovládnout německou společnost ProSiebenSat.1 Media, ve které vlastní desetiprocentní podíl. Uvedl to v rozhovoru s agenturou Reuters. Majitel jedné z největších energetických skupin v Evropě diverzifikuje aktivity a vyhledává zajímavé investice v maloobchodu, v médiích a dalších oborech, hlavním zájmem však pro něj zůstává energetika, řekl Reuters.

"Nejednáme ve shodě s Mediasetem," uvedl Křetínský. Dodal ale, že očekává, že epidemie covid-19 nějakým způsobem ovlivní jeho retailové a mediální investice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy