Savčenková drží další hladovku. Bojuje za svobodu pro vojáky zajaté separatisty

Zahraničí Zahraničí
2. 8. 2016 11:08
Nadija Savčenková opět drží hladovku. Ukrajinská pilotka a nyní poslankyně bojuje za propuštění vězňů, kteří jsou v zajetí separatistů. V Kyjevě obvinila celý svět z lhostejnosti vůči dění na Donbasu. A připomněla, že hladovka byla jedním z nástrojů, které urychlily její propuštění z ruského vězení. "Vyjděte protestovat před prezidentský úřad a požadujete vysvětlení a setkání s prezidentem Ukrajiny, garantem ústavy, lidských práv a vrchním velitelem ozbrojených sil, který posílá na smrt ne své, ale vaše děti," vyzvala rodiče zajatých vojáků. Savčenková byla koncem května propuštěna z ruského vězení, kde si měla odpykat 22 roků za vraždu novinářů. Ona jakoukoliv vinu od počátku odmítala.
Nadija Savčenková.
Nadija Savčenková. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy