Boje na východě Ukrajiny neustaly. Podle OSN umírá stále více civilistů

ČTK ČTK
3. 8. 2016 13:24
Na 69 lidí utrpělo zranění nebo zemřelo během června v ukrajinském konfliktu. Oproti květnu se tak počet obětí zdvojnásobil. Proruští separatisté i jednotky ukrajinské armády tak ignorují dohodnuté příměří, kritizuje situaci vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.
Žena v troskách domu, který byl zasažen ostřelováním.
Žena v troskách domu, který byl zasažen ostřelováním. | Foto: Reuters

Ženeva - Konflikt na východě Ukrajiny i přes dohodnuté příměří neustává. Počet civilních obětí ostřelování a explozí min se v červnu oproti květnu dokonce zdvojnásobil.

Celkem 69 lidí utrpělo zranění nebo zemřelo, v červenci bylo obětí ještě o čtyři více. V Ženevě to prohlásil vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

Proruští separatisté i jednotky ukrajinské armády tak soustavně porušují minské mírové dohody z února loňského roku, které hovoří o příměří. Situace v oblasti se opět zdramatizovala loni v srpnu. "Civilisté se znovu musejí ukrývat v improvizovaných krytech. Cena za porušování příměří je pro ženy, muže i děti příliš vysoká," uvedl komisař OSN k situaci.

Zjištěné civilní oběti dokazují, že nutnost ochrany obyvatelstva před následky války ignoruje jak ukrajinská armáda, tak povstalci, řekl dále. "Humanitární týmy působící na obou stranách konfliktu zaznamenávají případy rabování obytných domů, bombardování škol a nemocnic," konstatoval.

Husajn vyzval obě strany konfliktu, aby dohodnuté příměří začaly dodržovat.

Od dubna 2014 si válka na Donbasu podle OSN vyžádala přes 9500 lidských životů. Průmyslová oblast na východě Ukrajiny je prakticky v troskách.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Výsledek primárek ve Wisconsinu úřady oznámí až příští týden

V americkém státě Wisconsin se i přes pandemii nemoci covid-19 konaly prezidentské primárky, ve kterých se v případě demokratů utkali o stranickou prezidentskou nominaci někdejší viceprezident Joe Biden a senátor Bernie Sanders.

Výsledky budou podle rozhlasové stanice NPR zveřejněny až 13. dubna jak dříve určil jeden ze soudů, který spor o konání voleb během krizové doby nynější pandemie rozhodoval.

Ve Wisconsinu tamní ministerstvo zdravotnictví podle úterní bilance eviduje 2578 nakažených, z nichž 92 nemoci podlehlo. U 745 lidí si jejich stav vyžádal hospitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy