Saúdskoarabská veřejnost mohla po 35 letech znovu do kina. Scény líbání ale vidět nesměla

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2018 22:23
Saúdská Arábie uzavřela kina v 80. letech pod tlakem náboženských kruhů. Obnova jejich provozu je součástí rozsáhlých ekonomických a sociálních reforem, které pod názvem Vize 2030 zahájil korunní princ Muhammad bin Salmán.
Herečka Lupita Nyong'o na premiéře filmu Black Panther v Londýně. Tento snímek byl první, na který si mohla saúdskoarabská veřejnost po 35 letech zase zajít do kina.
Herečka Lupita Nyong'o na premiéře filmu Black Panther v Londýně. Tento snímek byl první, na který si mohla saúdskoarabská veřejnost po 35 letech zase zajít do kina. | Foto: Reuters

Rijád - Veřejnost v Saúdské Arábii měla v pátek možnost poprvé po 35 letech zajít si do kina na film. Konzervativní království v rámci rozsáhlých reforem rozhodlo znovu otevřít kinosály a obnovit v nich promítání.

Premiéra v sále rijádského komplexu krále Abdalláha se konala ve středu, avšak byla jenom pro pozvané hosty. V pátek se sál otevřel veřejnosti, která si mohla zakoupit lístky.

Stejně jako ve středu se podle agentury AFP promítal akční film Black Panther. Agentura AP napsala, že ve středu bylo patrné, že film byl zcenzurován - některé scény, zejména líbání hrdinů, byly na rozdíl od scén násilí vystřiženy.

Saúdská Arábie uzavřela kina v 80. letech pod tlakem náboženských kruhů. Obnova jejich provozu je součástí rozsáhlých ekonomických a sociálních reforem, které pod názvem Vize 2030 zahájil korunní princ Muhammad bin Salmán.

Cílem je rozšířit ekonomickou nabídku v království, jehož hospodářství je nyní závislé na těžbě ropy. Do rozpočtu by mohlo toto odvětví přinést až 24 miliard dolarů (495 miliard Kč) a vytvořit pracovní místa pro 30 000 lidí, odhaduje Rijád.

Páteční i středeční promítání připadlo společnosti AMC Entertainment Holdings Inc., která získala licenci jako první. Do sálu se vešlo 250 diváků a zástupce AMC Adam Aron řekl, že v příštích měsících by se mělo otevřít několik dalších sálů. Mezi diváky byli podle AFP i lidé, kterým se nelíbila cena vstupenek. Stály 75 rijálů (přes 400 Kč), což je podle některých příliš.

Aron ale poukázal na významnou změnu, kterou obnova provozu kin znamená. "Vítejte v době, kdy Saúdští Arabové mohou chodit na filmy nikoli v Bahrajnu, v Dubaji nebo v Londýně, ale doma," řekl.

Filmový průmysl považuje Saúdskou Arábii se 30 miliony obyvatel, z nichž většině ještě nebylo 25 let, za poslední možnost rozšíření podnikání v oblasti Blízkého východu. AMC v zemi čeká konkurence silných hráčů jako například VOX Cinemas, který působí i v Dubaji a je největším poskytovatelem tohoto druhu zábavy na Blízkém východě. První kino IMAX chce podle AFP tato společnost v království otevřít v nejbližších dnech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy