reklama
 
 

Výkupné šest miliard dolarů. Saúdskoarabské úřady podmiňují propuštění prince astronomickou částkou

25. 12. 2017 20:00
Valíd bin Talál, sedmapadesátý nejbohatší muž světa s majetkem přes 400 miliard korun, je zavřený v provizorním vězení v luxusním hotelu Ritz Carlton.

Rijád - Saúdskoarabské úřady požadují šest miliard dolarů (přes 130 miliard korun) za propuštění jednoho z nejznámějších místních princů Valída bin Talála. Ten byl v listopadu zadržen v rámci rozsáhlé protikorupční čistky v zemi. Informoval o tom britský deník The Daily Telegraph.

Sedmapadesátý nejbohatší muž světa byl zatčen spolu s dalšími desítkami vlivných osobností, včetně princů, ministrů, podnikatelů a představitelů armády. Někteří už byli propuštěni z provizorního vězení v luxusním hotelu Ritz Carlton v Rijádu výměnou za finanční vyrovnání.

Částka, kterou stanovily úřady v případě prince bin Talála, je podle The Daily Telegraph patrně jedna z nejvyšších.

Stát korupcí přišel o sto miliard dolarů

Deník The Wall Street Journal uvedl, že hodnota bin Találova majetku se odhaduje na 18,7 miliardy dolarů, tedy přes 405 miliard korun. Podle něj se princ bude patrně snažit přesvědčit úřady, aby přijaly jako platbu podíl v jeho obchodní společnosti.

Mezi zatčenými při protikorupční razii byl i princ Mutab bin Abdalláh, přímý člen královské rodiny. Na konci listopadu se dostal na svobodu, když zaplatil saúdskoarabským orgánům více než miliardu dolarů (nyní 21,7 miliardy korun). Korupci přiznal.

Protikorupční operaci spustila speciální komise, kterou zřídil korunní princ Muhammad bin Salmán, podle některých ve snaze o upevnění moci. Úřady odhadují, že království v posledních desetiletích kvůli korupci přišlo asi o 100 miliard dolarů.

autor: ČTK | 25. 12. 2017 20:00

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama