Saúdská Arábie je podle ministra ochotná poslat vojáky do Sýrie. Američané by se naopak stáhli

ČTK ČTK
17. 4. 2018 20:49
Možnost, že Saúdská Arábie uvažuje o vyslání vojáků do Sýrie, naznačil nedávno i korunní princ Muhammad bin Salmán.
Americký prezident Donald Trump na návštěvě v Saúdské Arábii.
Americký prezident Donald Trump na návštěvě v Saúdské Arábii. | Foto: Reuters

Rijád - Saúdská Arábie je připravena poslat své vojáky v rámci širší koalice do Sýrie, uvedl v úterý saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr, jehož země podporuje některé opoziční skupiny působící v Sýrii. Ministr to řekl v Rijádu na tiskové konferenci, na níž byl přítomen také generální tajemník OSN António Guterres.

Odpovídal na dotaz týkající se informace listu The Wall Street Journal, podle nějž Washington chystá arabský kontingent, který by měl stabilizovat Sýrii a nahradit americký.

Džubajr řekl, že na téma vyslání saúdskoarabských vojáků se Rijád baví s Washingtonem už od doby, kdy byl u moci minulý prezident Barack Obama.

"Není to novinka. Diskutujeme o tom s USA od zahájení syrské krize v roce 2011. Navrhli jsme Obamově administrativě, že jestliže USA vyšlou své vojáky, pak Saúdská Arábie s dalšími státy zváží vyslání svých vojáků v rámci kontingentu," řekl Džubajr.

Dodal, že se debatuje o tom, "jaké jednotky by měly zůstat ve východní Sýrii a odkud by jejich členové měli být".

Americký prezident Donald Trump nedávno řekl, že chce americké vojáky ze Sýrie stáhnout. Na severu je jich asi 2000. Možnost, že Saúdská Arábie uvažuje o vyslání vojáků do Sýrie, naznačil nedávno i korunní princ Muhammad bin Salmán.

Saúdskoarabští vojáci bojují v rámci arabské koalice v Jemenu, kde je jejich protivníkem šíitská opozice podporovaná Íránem. Proti oddílům šíitů by se ocitli také v Sýrii, kde Írán patří mezi významné spojence tamního režimu.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Francouzské jaderné elektrárny můžou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy