Moskva - Blížící se pravděpodobná vojenská akce proti Sýrii rozděluje jak regionální, tak světové mocnosti. Rusko proti americkým, britským a francouzským plánům úderu proti režimu Bašára Asada protestuje, na Blízkém východě hrozí dalekosáhlými následky Asadův největší místní spojenec, Írán.
Postupně vychází najevo, jak se naopak hlavní blízkovýchodní patron syrských povstalců - Saúdská Arábie - snažil dotlačit Moskvu k tomu, aby Asada přestala financovat a vyzbrojovat.
Píše o tom ve svém aktuálním vydání sesterský list Aktuálně.cz, deník Insider.
Jednání Vladimira Putina a šéfa saúdské rozvědky prince Bandára bin Sultána se konalo 8. srpna na Putinově dače v lesích za Moskvou. Jak už to v posledních letech bývá, ani obsah těch nejtajnějších jednání se nepodařilo zcela utajit.
Kdo pustil informace, které se objevily například v libanonských médiích, není jasné. Ale jisté je, že saúdská nabídka Rusku byla velmi vstřícná.
Bandar jménem saúdského krále Abdalláha navrhoval, že Rijád nebude nijak ohrožovat ruské zájmy v exportu ropy a zemního plynu do Evropy. Nabídl rovněž společnou kontrolu cen ropy, což by víceméně znamenalo, že dva velcí producenti by vytvořili kartel, výhodný pro oba...
Přečtěte si celý rozbor Martina Nováka v placeném deníku Insider: Co žádala Saúdská Arábie na oplátku?