Saturnův měsíc má podpovrchový oceán.Může tam být život

Roman Gazdík
9. 2. 2010 20:31
Přítomnost tekuté vody na Enceladu potvrdila sonda Cassini
Enceladus ze vzdálenosti 291 000 kilometrů. V pozadí Saturn.
Enceladus ze vzdálenosti 291 000 kilometrů. V pozadí Saturn. | Foto: NASA/JPL/Space Science Institute

Washington - Jedna z nejúspěšnějších vesmírných sond v historii pozemské vědy přišla s dalším z řady svých objevů.

Sonda Cassini, která je společným projektem americké NASA, evropské ESA a Italské vesmírné agentury (ASI), přinesla důkazy o tom, že se pod povrchem Saturnova měsíce Enceladu nachází oceán vody v kapalném stavu.

To znamená, že se jedná o dalšího kandidáta na existenci života. Astronomové existenci podpovrchového moře na Enceladu už delší dobu předpokládali. Měsíc totiž prasklinami ve svém ledovém povrchu chrlí do vesmíru molekuly vody. Teprve nyní se je však podařilo analyzovat.

Ukázalo se, že vodní molekuly obsahují nestabilní záporně nabité ionty, které na Zemi vznikají ve vodě v pohybu. Například ve vodopádech nebo v mořských vlnách.

„Nebyli jsme překvapeni tím, že je tam voda, tyto rychle zanikající ionty jsou však dalším důkazem existence vody pod povrchem. A kde je voda, uhlík a energie, jsou přítomny i některé z hlavních ingrediencí života," prohlásil Andrew Coates z Mullardovy vesmírné vědecké laboratoře při londýnské University College London (UCL). Podle něj ale bylo překvapením množství iontů, které sonda zachytila.

Výtrysky molekul vody na Enceladu očima umělce
Výtrysky molekul vody na Enceladu očima umělce | Foto: NASA/David Seal

Právě Cassini prokázala na Enceladu i přítomnost uhlíku. Předpokládá se, že zdrojem energie je příliv a odliv způsobovaný gravitací Saturnu.

Ionty byly zachyceny přístrojem zvaným plazmový spektrometr. Sonda Cassini byla vypuštěna roku 1997, kvůli její úspěšnosti byla mise v únoru opět prodloužena. Počítá se tak, že bude fungovat do roku 2017.

Podobné negativně nabité ionty vody zaznamenala i na největším Saturnově měsíci Titanu, jediném měsíci Sluneční soustavy s hustou atmosférou. Existence podpovrchového oceánu se předpokládá na Jupiterově měsíci Europa.

 

Právě se děje

Další zprávy