Satelit Envisat zmizel. Tuhle krásu za 10 let nafotil

Satelit Envisat zmizel. Tuhle krásu za 10 let nafotil
Úkolem družice bylo detailní zkoumání Země, jejího povrchu a atmosféry. Cílem bylo zejména monitorovat procesy a změny v životním prostředí.
Envisat nám prolétal nad hlavou každých 101 minut ve výšce asi 790 kilometrů. Bylo to nejsložitější a nejdokonalejší zařízení tohoto typu, jaké kdy lidstvo sestrojilo. Donedávna přitom stíhal pořizovat cenné snímky, které potěší i oko laika. Posuďte sami.
Envisat bylo multifunkční zařízení, které posunulo lidské vědění v mnoha  disciplínách. Naší Zemi totiž sledoval prostřednictvím hned několika odlišných senzorů. Díváte se na první snímek, pořízený v březnu 2002 zařízením MERIS (Medium Resolution Imaging Spectrometer). To monitoruje odrazy slunečních paprsků. V tomto případě v západní Africe.
Jen o pár měsíců později, v listopadu 2002, poslal Envisat na Zemi tento snímek ropné skvrny poblíž španělských břehů. Pořídil ho pomocí ASAR (Advanced Synthetic Aperture Radar), radaru, který uměl krom detekce ropy v moři zaznamenat i vertikální pohyb pevniny v řádu milimetrů. Zobrazit 21 fotografií
Foto: ESA
Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 5. 2012 6:25

Symbolicky jen několik týdnů po desátém výročí ve službách vědy a lidského poznání se nadobro odmlčel Envisat - Environmentální satelit Evropské vesmírné agentury. Za deset let na oběžné dráze ale domů poslal stovky snímků. Podívejte se na naši planetu jeho senzory.

 

Právě se děje

Další zprávy