Paříž/Tripolis - Francouzský prezident Nicolas Sarkozy přiletěl do Libye. Jeho africká mise jen desítky hodin po propuštění bulharských zdravotnic je dalším důkazem, že "Sarko" chce dostat Francii na výsluní evropské diplomacie.
"Politická cesta má Libyi pomoci začlenit se do koncertu národů," řekl před odletem do Tripolisu Sarkozy, kterého na jeho misi doprovází také šéf francouzské diplomacie Bernard Kouchner a ministr pro přistěhovalce Brice Hortefeux.
Sarkozy ale především vycítil příhodný okamžik. Bude totiž vůbec prvním vysokým politikem, který na návštěvu k libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu přiletí poté, co Libye propustila pět Bulharek a palestinského lékaře, které dříve odsoudila k trestu smrti za údajné nakažení dětí virem HIV.
- PODÍVEJTE SE, jak Bulhaři vítali propuštěné sestřičky
- PŘEČTĚTE SI: Odpouštíme vám, vzkázaly sestřičky bachařům
Sarkozy se tak ujme role emisara. Kaddáfímu veze příslib, že EU postupně vyvede Libyii z mezinárodní izolace. Přesně v duchu slov eurokomisařky pro zahraniční vztahy Benity Ferrero-Waldnerové: "Vstupujeme do nové éry vztahů s Libyí".
Zabodovala i Cécilia
V Libyi ostatně zabodovala také prezidentova žena Cécilia, která u Kaddáfího orodovala hned dvakrát a včera osobně s propuštěnými sestřičkami přiletěla do Sofie.
Právě to je ale trnem v oku francouzské socialistické opozici. "Nemůžete říkat, že chcete posílit evropskou diplomacii a následně se pokoušet urvat si pro sebe vítězství na úkor EU," vyčetl prezidentovi socialistický poslanec Benoit Hamon.
Podle exministra Pierra Moscoviciho se Sarkozy chová jako kukačka. "Klade vejce do hnízd, která nejsou jeho. Protože, obecně řečeno, Francie nehrála v této kauze žádnou roli," řekl.
Kromě diplomatického usmíření s Kaddáfím bude ale Sarkozy v Libyi také lobbovat za francouzské firmy. "Můžeme čekat, že se prezident zasadí za realistické zájmy společností," citovala agentura AFP arabistu Francoise Burgata.
Export francouzských produktů do Libye se jen loni zvýšil o 40 procent. Kromě toho Francie dováží ropu a ropné produkty, a to v roční výši 2 miliard eur.
A Paříž chce s plukovníkovým režimem obchodovat i nadále. "Nevidím důvod, proč by Francie jako jediná podobný druh dohody neměla podepsat," ohradil se Sarkozy. Výměnou za přístup k ropě chce Paříž investovat do libyjského zdravotnictví a školství.
Sarkozy jede i do "černé" Afriky
Sarkozyho africká mise ale v Libyi teprve začíná. Zítra se prezidentská delegace přesune do Senegalu, v pátek pak bude jednat v Gabunu.
Kontaktům se "zvláště privilegovanými partnery Francouzů" by měla přispět také Rama Yadeová, teprve 31letá rodilá Senegalčanka a Kouchnerova náměstkyně pro lidská práva.