OBRAZEM: Bulharsko vítá ztracené sestry

Red Zah,man
24. 7. 2007 17:25
Libye propustila zdravotníky, zadržované osm let

Sofia - Pět bulharských zdravotních sester a palestinský lékař dnes ráno na palubě speciálního letounu přiletěly z Libye do Bulharska.

Na letišti je s květinami a pláčem vítali příbuzní. Přijel i prezident Georgi Parvanov.

Zdravotníci ve věku od 40 do 55 let byli v severoafrické zemi vězněni od roku 1999. Svou vinu za nakažení nejméně 426 místních dětí virem HIV, z nichž přes 50 již nemoci podlehlo, popírají.

Dávají jim za pravdu i odborníci, podle nichž se děti v nemocnici v Benghází nakazily kvůli špatným hygienickým podmínkám, které v tomto zařízení panují.

Jejich propuštění umožnila minulý týden dohoda mezi EU a Libyí o finanční pomoci rodinám postižených dětí. Příbuzní obdrželi celkem 400 miliónů dolarů.

Vyjednávaly Sarkozyová i emír

Do bulharské metropole Sofie přiletělo pět zdravotních sester a lékař na palubě letounu s manželkou francouzského prezidenta Cécilií Sarkozyovou a s evropskou komisařkou pro vnější vztahy Benitou Ferrerovou-Waldnerovou, které v Libyi jednaly o jejich propuštění od neděle.

Podle Sofie se o propuštění zdravotníků zasloužil jako prostředník i katarský emír.

Všichni dostali milost

Bulharský prezident všem šesti zdravotníkům, kteří nakonec dostali v Tripolisu trest doživotního vězení, udělí milost.

Vláda se také rozhodla udělit palestinskému lékaři Ašráfu Hadžúdžovi bulharské občanství.

Sarkozy: Evropa nic neplatila

Evropská unie režimu plukovníka Kaddáfího přislíbila, že propuštění Bulharek povede ke zlepšení vztahů s Libyií. Už zítra má do Tripolisu přijet na návštěvu francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Ten dnes novinářům řekl, že ani Francie ani Evropská unie nedala libyjským rodinám žádné peníze. Podle dřívějších zpráv odškodnění vyplatila nadace, v jejímž čele stojí Kaddáfího syn Sajf Islám.

Připravujeme podrobnosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy