Washington - Když roku 1996 mluvil před americkým Kongresem francouzský prezident Jacques Chirac, opustila část přítomných na protest proti tehdy stále probíhajícím francouzským jaderným testům sál.
Špatné vztahy USA a Francie vyvrcholily v předvečer americké invaze do Iráku roku 2003, kdy byly v kongresové restauraci přejmenovány "french fries" (hranolky) na "freedom fries" a "french toast" (francouzský toast) na "freedom toast". Záhy tento krok napodobily i další americké restaurace.
Takovýmto schválnostem učinil nástup ultraliberála Nicolase Sarkozyho konec a jeho projev v Kongresu roku 2007 - "přijel jsem znovu získat srdce Ameriky" - byl přijat potleskem vestoje.
Tento týden byl Sarkozy ve Spojených státech znovu, navíc poprvé během prezidentství demokrata Baracka Obamy. A přestože se opět projevilo, jak hodně se vztahy mezi USA a Francie za jeho působení v Elysejském paláci zlepšily, připomenula se i tradiční rivalita.
Nemůžete vládnout sami
"V jednadvacátém století nenajdeme zemi, která by mohla svět řídit sama," prohlásil kupříkladu Sarkozy při setkání se studenty Kolumbijské university v New Yorku. "Dolar není jedinou měnou na světě," dodal a doporučil USA, aby se při "tvorbě pravidel ekonomiky zítřka" připojily k Evropě.
"Regulace globální ekonomiky nemůže zůstat v současném stavu. Nemůžeme už akceptovat kapitalismus v současné podobě," pronesl ke studentům.
Sarkozy se domnívá, že mezinárodní unisono požadující přehodnocení poválečného finančního systému ve světě a reformu Mezinárodního měnového fondu a Světové banky, které bylo slyšet po pádu bankovního domu Lehman Brothers na podzim 2008, mezitím zesláblo. A že je to špatně.
Nicolasovi musím naslouchat
Francouzský prezident se rovněž ironicky vyjádřil ke schválení reformy amerického zdravotnictví, když řekl, že USA "vítá v klubu zemí, které se starají o své nemocné lidi" a že "z evropského pohledu" je sporu o reformu "těžké uvěřit".
"Promiňte, ale my jsme tuhle věc vyřešili před padesáti lety," uvedl Sarkozy. Americké reportéry pak zaujal poznámkou, že svět potřebuje Ameriku, "která naslouchá". Zda je takovým naslouchajícím prezidentem Obama, se Sarkozyho zeptal jeden z novinářů při tiskové konferenci v Bílém domě.
Místo šéfa Elysejského paláce však odpověděl sám Obama.
"Naslouchám Nicolasovi pořád, nemůžu mu přestat naslouchat," neodpustil si smějící se prezident USA narážku na Sarkozyho zvyk dlouho mluvit. Tomu se francouzský lídr nevyhnul ani před novináři v Bílém domě, kde Obama podle listu The Washington Times občas jen "bez úsměvu postával a svíral a rozvíral čelist".
Podle přítomných však tisková konference obecně probíhala v přátelské atmosféře. Ta měla rozptýlit mračna vyvolaná neshodami, k nimž mezi oběma státníky v poslední době došlo.
Konečně v Bílém domě
Když byl Obama v červnu v Paříži, pozval jej Sarkozy na večeři do Elysejského paláce. Americký prezident však překvapivě odmítl a raději povečeřel soukromě jen se svou ženou. Rozzlobený Sarkozy následně nazval Obamu "nezkušeným" politikem "neznalým protokolu".
Soukromé večeře s Obamovými se Sarkozymu a jeho ženě Carle dostalo teprve nyní.
Podle francouzských deníků Sarkozy o pozvání do Bílého domu velmi stál. Přišlo ale teprve po německé kancléřce Angele Merkelové, britském premiérovi Gordonu Brownovi a dalším šesti evropským vrcholným politikům.
Přítel i rival
Francie a USA se neshodnou také v mnoha politických otázkách. Vedle regulace finančních trhů to je například problém posílení kontingentu v Afghánistánu, kam Francouzi další vojáky vyslat nechtějí. Američanům se také nelíbí plán Paříže prodat Rusku čtyři obojživelné výsadkové lodi Mistral.
Sarkozy si zase stěžuje na údajné nadržování, kterého se dostává koncernu Boeing v tendru na 179 letadel pro tankování paliva za letu. O zakázku za 35 miliard dolarů se společně s americkou Northrop Grumman ucházel také evropský letecký gigant EADS. Oba lídři se naopak shodnou na tvrdém postupu vůči Íránu.
Sarkozyho návštěva však byla zaměřena najen na americké, ale také na francouzské publikum. Doma totiž utrpěl před dvěma týdny drtivou porážku v regionálních volbách. Teď se potřeboval ukázat jako přítel ve Francii populárního amerického prezidenta a zároveň jako někdo, kdo se vedle něj dokáže i samostatně prosadit.
"Jsou dva druhy evropských státníků přijíždějících do hlavního města USA. Jedni se snaží podtrhnout svou blízkost vůči americké administrativě, druzí zdůrazňují nezávislost Evropy," píše washingtonský korespondent deníku Der Spiegel. "Ale francouzský prezident Nicolas Sarkozy by chtěl být oběma najednou."
Pokud se chce ucházet o znovuzvolení, bude muset Sarkozy zabojovat. Podle středečního průzkumu pro deník Le Figaro je s ním spokojeno pouze 28 procent dotázaných a nespokojeno 70 procent. To je zatím jeho vůbec nejhorší výsledek ve funkci.