Sarkozy prohrál. Jeho syn pařížské čtvrti nepovládne

Naďa Straková, Roman Gazdík
23. 10. 2009 9:20
Francie se vzbouřila kvůli kandidatuře třiadvacetiletého Jeana Sarkozyho na důležitý post
Student práv a politik Jean Sarkozy
Student práv a politik Jean Sarkozy | Foto: Reuters

Paříž - Syn francouzského prezidenta Jean Sarkozy oznámil, že se nebude ucházet o místo šéfa veřejnoprávní organizace EPAD (l'Établissement public d'aménagement de la Défense). 

Ta má na starosti luxusní čtvrť La Defénse, kde se soustředí nejdůležitější obchodní aktivity města Paříže.

Opozice prezidenta Nicolase Sarkozyho obviňovala z nepotismu. Třiadvacetiletý Jean Sarkozy, který ještě nemá ani bakalářský titul, je podle nich nezkušený a na takové místo se nehodí.

"Nechci, aby bylo mé vítězství zpochybňováno," prohlásil prezidentův syn ve čtvrtek s tím, že svou kandidaturu ruší. Stále se však chce ucházet o místo ve správní radě EPAD a hodlá zůstat v politice.

"Politika je mým posláním. Je mou vášní," řekl Jean Sarkozy, který se domnívá, že se stal obětí "manipulativní a dezinformační" kampaně.

Předhodili jste ho vlkům

I Nicolas Sarkozy, jenž agenturu na spravování této obchodní čtvrti sám v minulosti řídil, si myslí, že se jeho syn stal "obětí nespravedlivých útoků". Podle něj se vyšvihl nahoru vlastní pílí.

"Nikdy není správné předhazovat někoho vlkům bez pádných důvodů a přehnaným způsobem," uvedl dříve prezident a dodal, že na Francii si vždy cenil toho, že dávala přednost schopným před privilegovanými.

"Ve Francii se necení původ z bohaté rodiny, ale tvrdá práce a schopnost prosadit se už na studiích a pak v zaměstnání," nechal se slyšet rozhořčený Sarkozy.

Sarkozy junior působí jako radní pařížské čtvrti Neuilly a departementu Hauts-de-Seine, do kterého spadá i bohatá Le Defénse. Rok po zvolení se stal šéfem tamního vládnoucího pravicového křídla. O povýšení do funkce šéfa EPADu rozhodla právě správní rada tohoto departementu.

Petice za stažení

Nejen pro opozici, ale i pro mnohé Francouze je prudký kariérový vzlet mladého studenta práv do míst, kde se rozhoduje o miliardách eur, příliš velké sousto. Ti založili internetovou petici za stažení kandidatury mladičkého Sarkozyho, kterou podepsaly desítky tisíc lidí.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy | Foto: Reuters

Radní budou o novém šéfovi EPADu hlasovat v prosinci. Kromě Jeana Sarkozyho zatím nebyl nominován žádný jiný kandidát.

"Ani hlava demokratické země si nemůže dovolit všechno. Nepíše se o tom v žádném manuálu, ale existují jisté věci, které se nedělají a které nemůžete nechat dovolit," napsal ve svém úvodníku prestižní deník Le Monde.

Jinak to ale vidí zástupce správní rady v Hauts-de-Seine Thiery Solere. "Jean je syn politického génia, takže není divu, že je trochu vyspělejší," říká Solere.

 

Právě se děje

Další zprávy