Sarkozymu po kolapsu stoupla popularita o 12 procent

Lucie Kalivodová
6. 8. 2009 14:15
Nedávná nevolnost postihla francouzského prezidenta při kondičním běhu
Nicolas Sarkozy: popularita mu stoupá.
Nicolas Sarkozy: popularita mu stoupá. | Foto: Reuters

Paříž - Nedávná nevolnost francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho mu vynesla vcelku výrazný nárůst popularity.

Podle posledního průzkumu se 53 procent Francouzů domnívá, že Sarkozy je "dobrý prezident" oproti 41 procentům z květnového průzkumu.

Pouze 38 procent lidí si myslí, že francouzský prezident svou práci nedělá dobře, oproti 55 procentům lidí, kteří si to mysleli v průzkumu veřejného mínění zveřejněného před třemi měsíci.

Tato čísla jsou pro Sarkozyho velmi pozitivní - jsou totiž nejvyšší od jeho nástupu do funkce 16. května 2007, kdy slíbil národu radikální změny.

Avšak spíše než řada změn jakými bylo zkrácení daní, zrušení 35hodinového pracovního týdne nebo reforma drahých veřejných služeb, Sarkozymu prospěla jeho zranitelnost.

Řada lidí totiž byla v šoku, když se dozvěděli, že čtyřiapadesátiletému Sarkozymu se udělalo špatně při běhání v parku jeho rezidence Lanterne ve Versailles u Paříže a že skončil v pařížské vojenské nemocnici Val-de-Grace.

Nicolas Sarkozy se pravidelně věnuje kondičnímu běhu.
Nicolas Sarkozy se pravidelně věnuje kondičnímu běhu. | Foto: Reuters

Prezidentská kancelář sice oznámila, že podle kardiologických testů prezident nemá srdeční problémy, i tak byla ale veřejnost otřesena. Za nevolnost prý mohlo jen přepracování a teplé počasí, v němž Sarkozy běhal.

Nicméně na helikoptéru, kterou byl prezident do nemocnice transportován, jen tak někdo nezapomene.

Za poslední dva roky je to podruhé, co francouzská hlava státu vylekala veřejnost - poprvé to bylo v roce 2007, kdy prezident podstoupil menší operaci v oblasti krku. Být tedy slabším, nikoli tvrdým "super prezidentem", je taktika, která se, jak se zdá, Sarkozymu vyplácí.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy