Sarkozymu po kolapsu stoupla popularita o 12 procent

Lucie Kalivodová
6. 8. 2009 14:15
Nedávná nevolnost postihla francouzského prezidenta při kondičním běhu
Nicolas Sarkozy: popularita mu stoupá.
Nicolas Sarkozy: popularita mu stoupá. | Foto: Reuters

Paříž - Nedávná nevolnost francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho mu vynesla vcelku výrazný nárůst popularity.

Podle posledního průzkumu se 53 procent Francouzů domnívá, že Sarkozy je "dobrý prezident" oproti 41 procentům z květnového průzkumu.

Pouze 38 procent lidí si myslí, že francouzský prezident svou práci nedělá dobře, oproti 55 procentům lidí, kteří si to mysleli v průzkumu veřejného mínění zveřejněného před třemi měsíci.

Tato čísla jsou pro Sarkozyho velmi pozitivní - jsou totiž nejvyšší od jeho nástupu do funkce 16. května 2007, kdy slíbil národu radikální změny.

Avšak spíše než řada změn jakými bylo zkrácení daní, zrušení 35hodinového pracovního týdne nebo reforma drahých veřejných služeb, Sarkozymu prospěla jeho zranitelnost.

Řada lidí totiž byla v šoku, když se dozvěděli, že čtyřiapadesátiletému Sarkozymu se udělalo špatně při běhání v parku jeho rezidence Lanterne ve Versailles u Paříže a že skončil v pařížské vojenské nemocnici Val-de-Grace.

Nicolas Sarkozy se pravidelně věnuje kondičnímu běhu.
Nicolas Sarkozy se pravidelně věnuje kondičnímu běhu. | Foto: Reuters

Prezidentská kancelář sice oznámila, že podle kardiologických testů prezident nemá srdeční problémy, i tak byla ale veřejnost otřesena. Za nevolnost prý mohlo jen přepracování a teplé počasí, v němž Sarkozy běhal.

Nicméně na helikoptéru, kterou byl prezident do nemocnice transportován, jen tak někdo nezapomene.

Za poslední dva roky je to podruhé, co francouzská hlava státu vylekala veřejnost - poprvé to bylo v roce 2007, kdy prezident podstoupil menší operaci v oblasti krku. Být tedy slabším, nikoli tvrdým "super prezidentem", je taktika, která se, jak se zdá, Sarkozymu vyplácí.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy