Ministr kultury Francie na pranýři. Za sex s prostituty

Lucie Kalivodová
9. 10. 2009 12:50
Frédérik Mitterrand odmítá odstoupit kvůli tomu, že se přiznal ke kupování mužů v Thajsku
Francouzský ministr kultury Frédérik Mitterrand.
Francouzský ministr kultury Frédérik Mitterrand. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský ministr kultury Frédérik Mitterrand, který je hlavní postavou kauzy týkající se jeho sexuálně motivovaných turistických cest do Asie, odmítá, že by měl sexuální poměr s nezletilými chlapci. 

Odhalení jeho minulosti se vynořilo poté, co Mitterrand podpořil filmového režiséra Romana Polanského, který je ve švýcarské vazbě a čelí obvinění za údajné znásilnění třináctileté dívky před více než třiceti let.

Ministr Mitterand, který je synovcem bývalého prezidenta Francoise Mitterranda, proto také vystoupil v televizní stanici TF1, kde sám sebe obhajoval. Uznal, že v minulosti chyboval, že za sex platil, ale že to bylo s lidmi "jeho věku".

"Byly to normální vztahy. Nešlo o pedofilii," řekl Mitterrand. Ministr byl pod palbou kvůli autobiografii Bad Life (Špatný život), která vyšla před čtyřmi lety a ve které odhaluje svou minulost.

Foto: Reuters

V knize, která byla kritiky označována za "z půlky pravdivou a z půlky vymyšlenou", Mitterrand popisoval svou závislost na kupování sexuálních zážitků v bangkockých klubech.

V televizním interview plném emocí ministr kultury řekl, že jeho autobiografie není čistou pravdou a že pojmem "chlapci" označuje všechny příslušníky mužského pohlaví.

Pravicoví extremisté známí svými homofobními postoji chtějí na ministra vrhnout podezření kvůli stykům s nezletilými chlapci. Společně se socialisty volají jednotně po jeho odvolání.

Tvrdí, že nemohou akceptovat ministra, který byl sexuálním turistou. Mitterrand ale zdůrazňuje, že má podporu prezidenta Nicolase Sarkozyho i premiéra Françoise Fillona, kteří jeho nynější práci ministra oceňují.

O demisi údajně neuvažuje. Na jeho obranu se postavil i pařížský starosta Bertrand Delanoë, který patří mezi významné socialistické politiky a rovněž se netají svým homosexuálním zaměřením.

"Mitterrand je dalek toho, aby vyzdvihoval sexuální turistiku. Popisuje naopak bezvýchodnost situace, kterou přináší placený vztah, a poukazuje tak nekompromisně i na svou životní cestu. Je to dost otřesný příběh," vyjádřil svůj názor Delanoë, který zároveň Mitterrandovy kritiky vyzval, aby si jeho knihu pořádně přečetli.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy