Ministr kultury Francie na pranýři. Za sex s prostituty

Lucie Kalivodová
9. 10. 2009 12:50
Frédérik Mitterrand odmítá odstoupit kvůli tomu, že se přiznal ke kupování mužů v Thajsku
Francouzský ministr kultury Frédérik Mitterrand.
Francouzský ministr kultury Frédérik Mitterrand. | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský ministr kultury Frédérik Mitterrand, který je hlavní postavou kauzy týkající se jeho sexuálně motivovaných turistických cest do Asie, odmítá, že by měl sexuální poměr s nezletilými chlapci. 

Odhalení jeho minulosti se vynořilo poté, co Mitterrand podpořil filmového režiséra Romana Polanského, který je ve švýcarské vazbě a čelí obvinění za údajné znásilnění třináctileté dívky před více než třiceti let.

Ministr Mitterand, který je synovcem bývalého prezidenta Francoise Mitterranda, proto také vystoupil v televizní stanici TF1, kde sám sebe obhajoval. Uznal, že v minulosti chyboval, že za sex platil, ale že to bylo s lidmi "jeho věku".

"Byly to normální vztahy. Nešlo o pedofilii," řekl Mitterrand. Ministr byl pod palbou kvůli autobiografii Bad Life (Špatný život), která vyšla před čtyřmi lety a ve které odhaluje svou minulost.

Foto: Reuters

V knize, která byla kritiky označována za "z půlky pravdivou a z půlky vymyšlenou", Mitterrand popisoval svou závislost na kupování sexuálních zážitků v bangkockých klubech.

V televizním interview plném emocí ministr kultury řekl, že jeho autobiografie není čistou pravdou a že pojmem "chlapci" označuje všechny příslušníky mužského pohlaví.

Pravicoví extremisté známí svými homofobními postoji chtějí na ministra vrhnout podezření kvůli stykům s nezletilými chlapci. Společně se socialisty volají jednotně po jeho odvolání.

Tvrdí, že nemohou akceptovat ministra, který byl sexuálním turistou. Mitterrand ale zdůrazňuje, že má podporu prezidenta Nicolase Sarkozyho i premiéra Françoise Fillona, kteří jeho nynější práci ministra oceňují.

O demisi údajně neuvažuje. Na jeho obranu se postavil i pařížský starosta Bertrand Delanoë, který patří mezi významné socialistické politiky a rovněž se netají svým homosexuálním zaměřením.

"Mitterrand je dalek toho, aby vyzdvihoval sexuální turistiku. Popisuje naopak bezvýchodnost situace, kterou přináší placený vztah, a poukazuje tak nekompromisně i na svou životní cestu. Je to dost otřesný příběh," vyjádřil svůj názor Delanoë, který zároveň Mitterrandovy kritiky vyzval, aby si jeho knihu pořádně přečetli.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Stáj F1 Haas obmění jezdecké složení, Grosjean i Magnussen končí

Stáj formule 1 Haas bude v příští sezoně na startu mistrovství světa se zcela novou dvojicí soutěžních jezdců. V americkém týmu po tomto ročníku skončí Francouz Romain Grosjean i Dán Kevin Magnussen. Kdo je nahradí, to Haas neuvedl, spekuluje se ale mimo jiné o synovi Michaela Schumachera Mickovi z jezdecké akademie Ferrari, které s Haasem úzce spolupracuje.

Ještě před oficiálním oznámením týmu informovali Grosjean i Magnussen o svém konci na sociálních sítích. "Poslední kapitola je uzavřena, kniha je u konce," napsal čtyřiatřicetiletý Grosjean, který ve formuli 1 startuje devátou sezonu a za Haas závodí od vstupu týmu do mistrovství světa v roce 2016. Předtím měl angažmá v Lotusu, ve kterém vybojoval všech deset pódiových umístění, ale nikdy závod nevyhrál. V Haasu je jeho maximem čtvrté místo z rakouské Grand Prix 2018.

O šest let mladší Magnussen jezdí za Haas od roku 2017 a nejlépe byl dvakrát pátý. "Byly to čtyři velkolepé roky, skvělá jízda," uvedl dánský pilot, jenž předtím dva roky působil v McLarenu a jeden v Renaultu.

V této sezoně oba jezdci získali dohromady jen tři body a patří jim 18. a 19. místo v průběžném pořadí. Do konce šampionátu zbývá šest závodů.

před 1 hodinou

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy