Sarkozy a Barroso: Ukončeme rotaci předsednictví EU

Roman Gazdík
17. 10. 2008 14:06
Potřebujeme silné předsednictví, říkají po hádkách v Bruselu
Foto: Reuters

Paříž - Předseda Evropské komise José Manuel Barroso a francouzský prezident Nicolas Sarkozy společně vystoupili před novináře a urgovali, aby skončila rotace předsednictví Evropské unie a aby byla předsedáním Rady EU pověřena jedna osoba.

Podle Barrosa by jí mohl být právě Sarkozy, jehož země právě nyní stojí v čele Unie a na konci roku předá žezlo České republice.

„Potřebujeme prezidenta Rady, který se nebude střídat každých šest měsíců," prohlásil Barroso dle serveru EUobserver.com ve čtvrtek na závěr dvoudenního bruselského summitu. „K vedení členských států potřebujeme silné předsednictví."

Na konferenci, která se měla původně zabývat hlavně klimatickými změnami, nakonec toto téma zastínila současná finanční krize.

Klimatické hádky

Mezi jednotlivými zeměmi sedmadvacítky během jednání o klimatických otázkách propukly spory.

Zatímco Francie a Německo stály v čele států prosazujících, aby byly dodrženy předešlé závazky EU ohledně snížení emisí skleníkových plynů do roku 2020 o pětinu, Itálie a některé východoevropské země vedené Polskem byly proti.

Donald Tusk
Donald Tusk | Foto: Reuters

Jak polský premiér Donald Tusk, tak jeho italský kolega Silvio Berlusconi prohlásili, že v době přijetí závazku nebyli u moci a pohrozili vetem.

K východoevropským skeptikům podle listu International Herald Tribune (IHT) patří i Bulharsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko.

Český premiér Mirek Topolánek zdůrazňoval, že to byla právě ČR, která sehrála roli kompromisního faktoru. Francie a Německo však Unii tlačí k tomu, aby byly detaily dohody odsouhlaseny ještě do konce roku, tedy během francouzského prezidentství.

„Klimatická pověst" Česka totiž není kvůli různorodým prohlášením přicházejícím z Prahy bez poskvrnky.

„Neúspěch v prosinci by předal úkol stvrdit dohodu České republice... jejíž koalice je ohledně změn klimatu rozdělená," napsal IHT, který sídlí v Paříži.

Spisy nesmí kolovat

Co se týče rotačního systému, podle Sarkozyho je nutné jej změnit kvůli tomu, aby „tlusté fascikly spisů" nekolovaly neustále dokola.

Mirek Topolánek na summitu v Bruselu
Mirek Topolánek na summitu v Bruselu | Foto: Reuters

Vztahy mezi ním a Barrosem se staly podle EUobserveru v posledních měsících velmi přátelskými a Sarkozy oslovoval na tiskové konferenci Barrosa křestním jménem.

„Nevím, jestli existují podmínky pro navržení prezidenta Sarkozyho prezidentem Rady Evropské unie," prohlásil na konferenci předseda Evropské komise. „V každém případě bych pro něj samozřejmě hlasoval."

S funkcí evropského prezidenta počítala Lisabonská smlouva. Ta však byla odmítnuta v referendu Irskem v červnu a její další osud je nejistý.

 

Právě se děje

Další zprávy