Summit EU kývl na biliony pro banky. Česko má výhrady

Blahoslav Hruška
15. 10. 2008 23:52
Praha naléhala na dodržování pravidel soutěže
Premiér Topolánek přichází na summit EU.
Premiér Topolánek přichází na summit EU. | Foto: Reuters

Brusel - Summit Evropské unie na závěr svého prvního jednacího dne posvětil plán boje s finanční krizí, který již v neděli odsouhlasily státy eurozóny.

Na garanci úvěrů a vkladů a na opětovné získání kapitálu bank jednotlivé státy EU, jichž se krize dotkla, uvolní přes dva biliony eur.

"Evropa teď může světu říct: Neopakujte ty stejné špatné zvyky jako před krizí. A já můžu říct Evropě: Neopakujme ty stejné špatné zvyky, mezí něž patří špatná koordinace nebo konzultace," řekl na tiskové konferenci francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Některé státy, mezi nimiž je i Česko, vznesly ale výhrady. Nelíbí se jim totiž porušování pravidel hospodářské soutěže a do závěrečného dokumentu, který by měl být podepsán v pátek odpoledne, prosadily své výtky.

Již před sumnmitem česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová upozorňovala své kolegy, že se Česko kvůli stoprocentním garancím vkladů v Německu obává odlivu úspor.

Ekopolitika nakonec dostala zelenou.
Ekopolitika nakonec dostala zelenou. | Foto: Evropská komise

Oproti původnímu očekávání se nepotvrdilo, že by ekologický balíček EU ve světle krize vzal za své. Lídři EU totiž kývli na naléhání Velké Británie, která do závěrečného prohlášení prosadila zmínku o dodržení původního plánu.

Evropská komise v něm počítá se zavedením aukce s emisními povolenkami a snížením emisí oxidu uhličitého do roku 2020 o pětinu proti stavu v roce 1990.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy